Žádné odvětví není proti podvodům imunní, i když některá jsou náchylnější než jiná. Kromě bankovnictví patří mezi ty ohroženější například zdravotní péče, pojišťovnictví, maloobchod nebo výroba. Více než polovina malých podniků zažila v posledních 24 měsících napadení svých dat nebo zabezpečovacích systémů. Podvodníci nejsou jen všudypřítomnější - jsou sofistikovanější.
„Kromě zvyšování povědomí a školení zaměstnanců jsou analýzy dat a zavádění nových technologií nejúčinnějšími způsoby, jak mohou podniky a vlády proaktivně odhalovat podvody a předcházet jim. Naším posláním je zdůrazňovat kritickou potřebu organizací využívat technologie proti podvodům k ochraně sebe i veřejnosti," uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.
Podle Asociace certifikovaných vyšetřovatelů podvodů (ACFE) více než polovina (51 %) organizací čelila od vypuknutí pandemie rostoucímu počtu podvodů, zatímco téměř tři čtvrtiny (71 %) očekávají další nárůsty. Odhaduje se, že ročně stojí podvody podniky a jednotlivce více než 5 bilionů dolarů.
Podvody se nevyhýbají ani odvětvím, kde by se to moc nečekalo, například námořní přepravě. Lloyd’s List Intelligence a SAS letos v létě představily systém Seasearcher Advanced Risk and Compliance, platformu pro analýzu námořních rizik. Datové modely vyvinuté ve spolupráci s předními odborníky v oblasti lodní dopravy, komodit, financí, práva a pojištění pomáhají vyhodnocovat podvodné praktiky a nezákonné činnosti v oblasti dopravy. To pomáhá specialistům zodpovědných za dodržování předpisů jednat rychle, aby se vyhnuli pokutám, sankcím a poškození pověsti. „Spolupráce se SAS posunula naše analytické schopnosti do jiné sféry,“ řekl Michael Dell, prezident Lloyd’s List Intelligence. „Nyní poskytujeme našim zákazníkům novou úroveň detekce a hodnocení rizik, která přestavuje laťku námořního zpravodajství a zvyšuje transparentnost v tomto odvětví.“
Zdroj: SAS