Přejít k hlavnímu obsahu
Češi věří penzijním fondům. Neznalostí se ale připravují o podporu od státu
Devět z deseti Čechů se nějakým způsobem finančně připravuje na stáří, aby si mohli svou penzi užít. Většina z nich dává přednost spoření v penzijních fondech, které vedle zajímavého zhodnocení nabízí i další výhody. Je proto překvapivé, že pouze každý druhý Čech ví o tom, že může díky spoření v penzijním fondu čerpat příspěvek od státu až do výše 2760 Kč ročně. Většina lidí také neví o možnosti uplatnění daňových úlev. Z průzkumu NN Penzijní společnosti dále vyplynulo, že 86 procent Čechů vůbec netuší, kolik by si na penzi měli spořit, aby zmíněné výhody mohli využít.

Penzijní fondy dnes využívá 4,4 milionu lidí, kteří v nich mají naspořeno dohromady přes 457 miliard korun. Přesto z průzkumu NN vyšlo najevo, že si každý čtvrtý Čech myslí, že spoření na penzi nenabízí vůbec žádnou finanční podporu od státu. Správně dokázala všechny tři výhody – státní příspěvek, daňový odpočet, nedanění příspěvků zaměstnavatele – vyjmenovat pouze čtvrtina dotázaných.

„Přestože lidé v přípravě na stáří dávají přednost penzijním fondům, ukazuje se, že často nevědí o výhodách, kterými stát tento druh spoření podporuje. Často se tak zbytečně připravují o hodně peněz,“ říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

Stát přitom spoření na penzi v tomto třetím pilíři důchodového systému podporuje ještě více než tolik oblíbené stavební spoření. „Ročně lze spořením v penzijním fondu získat až 6360 korun, zatímco u stavebního spoření je strop státní podpory na 2000 Kč,“ vysvětluje Milan Tomášek.

Průzkum NN Penzijní společnosti dále ukázal, že 85,9 procenta Čechů neví, že pro čerpání všech výhod spoření na penzi je potřeba si do penzijního fondu pravidelně posílat alespoň 3000 Kč měsíčně. „Pro získání maximálního příspěvku od státu (2760 Kč ročně) stačí odkládat stranou alespoň 1000 Kč měsíčně. Kdo chce ale navíc získat i maximální slevu na daních (3600 Kč ročně), musí si měsíčně spořit nejméně 3000 Kč,“ radí Milan Tomášek. Vzhledem k tomu, že spoření na penzi by mělo začínat nejlépe hned od první výplaty a může tedy trvat i 40 let, může člověk díky všem výhodám snadno získat celkem přes 250 tisíc korun.

Užitečný může být i dotaz na zaměstnavatele, jestli přispívá zaměstnancům na spoření na penzi. Tyto příspěvky jsou jako firemní benefit stále populárnější, protože pro životní pojištění a spoření na penzi se až do 50 tisíc Kč ročně nedaní. Pro obě strany je tak příspěvek nakonec výhodnější než samotné navýšení mzdy.

Jak tedy zní recept na spokojenou penzi? „Kdo si chce svou penzi užít a nemít výrazný propad svého životního standardu, měl by si začít spořit včas. Čím dříve, tím lépe, protože k naspoření stejné částky si bude moci dovolit měsíčně odkládat nižší částku. Nejlepší doporučení je jednoduché: Jakmile začnete pracovat, začněte rovnou také spořit na penzi. Druhým doporučením je nebát se volit penzijní fondy s vysokým zastoupením akcií, které ve srovnání s tradičními konzervativními fondy nabízejí nejvyšší potenciál zhodnocení vašich prostředků. Takovým příkladem je například NN Růstový penzijní fond,“ doporučuje Milan Tomášek.

 

 

Datum vytvoření: 19/06/2019

linkedin

Komentáře komentáře
ECB otáčí kormidlo: Od vysoké inflace ke slabému růstu Jinak řečeno, stále větší část Rady guvernérů je přesvědčena o udržitelnosti des... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká harmonizovaná inflace na trojce Tak jako ta národní v posledních měsících narůstá s tím, jak zafungoval srovnáva... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Německo čekají předčasné volby již v únoru. A novou vládu mizerná ekonomika Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od americké ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko