Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika prosinec – lepší závěr roku, než jsme čekali
Bilanční suma českého bankovního sektoru ukončila rok 2020 v objemu 8 018 miliard korun, což je o 5,2 % více než na konci roku 2019. Na meziročním růstu se nejvíce podílely investice do dluhových cenných papírů (+32,6 % meziročně) a úvěrové obchody s klienty (meziročně +4,2 % ).
bank icon

Přelom roku znamenal již standardně výrazný propad v celkové bilanční sumě (-8,9 % meziměsíčně), především pak v položce Vklady a úvěry u centrálních bank, což je spojeno s optimalizací bankovních bilancí v závěru roku. V lednové statistice uvidíme minimálně stejný, spíše však ještě výraznější pohyb opačným směrem.

Celkový objem vkladů poklesl v prosinci o 9,1 % meziměsíčně na konečných 5 162 miliard korun. Svou zásadní a tradiční prosincovou roli sehrál segment vládních institucí, ze kterého bylo vyvedeno téměř 500 miliard korun (-62 % meziměsíčně), abychom v následujícím měsíci viděli jejich návrat, plus něco navíc. V meziročním srovnání celkové vklady připsaly 8,9 %, a to díky nebývalému nárůstu vkladů jak na účtech nefinančních podniků (+11,2 % meziročně), tak domácností (+12,1 % meziročně). To svědčí jednak o odložené spotřebě a investicích, které byly v podstatě po celý rok komplikovány restriktivními opatřeními v souvislosti s pandemií Covid-19, tak o vyšší spořivosti vzhledem k nejisté budoucnosti.

Celkové úvěry mírně poklesly o 1,0 % meziměsíčně a uzavřely loňský rok v objemu 3 596 miliard korun. V meziročním srovnání dosáhly tempa růstu 4,2 %. Celkové úvěry poskytnuté nefinančním podnikům vzrostly meziročně o 0,3 %, což je výrazně méně než v roce 2019. Je ovšem důležité zdůraznit, že zpomalení tempa růstu celkových úvěrů nebylo rozhodně způsobeno nízkou dynamikou nových obchodů. V souhrnu bylo firmám v loňském roce poskytnuto 421,6 miliardy korun nových úvěrů, což je o 0,9 % více než v nekrizovém roce 2019.

Značnou měrou k tomu přispěl neuvěřitelný závěr roku, kdy v prosinci načerpaly firmy více než 50 miliard korun nových úvěrů. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu v porovnání s rokem 2019 ještě zrychlily tempo růstu na 6,9 % meziročně a tvoří již 49 % všech úvěrů poskytnutých v rámci bankovního sektoru. Tahounem růstu zůstaly hypoteční úvěry, které v celkovém objemu vzrostly o 8,6 % meziročně. Vysoká dynamika nových úvěrů pokračovala i v prosinci, kdy bylo poskytnuto téměř 26 miliard korun nových hypoték, což je jen lehce pod úrovní rekordního října 2018.  

V souhrnu tak nově poskytnuté hypotéky v loňském roce pokořily rekord s objemem 250,2 miliardy korun, což je o třetinu více než v roce 2019. Nutno však podotknout, že svou roli v tom sehrály stále vysoké ceny nemovitostí, v jejichž důsledku nadále roste průměrná výše hypotéky. Ta aktuálně dosahuje již bezmála 3 milionů korun. Nejhůře se s aktuální ekonomickou situací vyrovnává segment spotřebitelských úvěrů. Poptávka po nich značně poklesla v důsledku odložené spotřeby domácností, a to se projevilo v objemu nově čerpaných úvěrů, který zůstal o více než 12 % nižší ve srovnání s rokem 2019.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 01/02/2021

linkedin

Komentáře komentáře
Jak je to s hypotečními sazbami Mám dojem, že se daří postupně prosadit do širšího povědomí základní obecnou log... Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Profile picture for user Michal Skořepa
Státní dluh se za posledních pět let zdvojnásobil V důsledku vysoké inflace však v poměru k HDP dluh narostl za posledních pět let... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Turbulentní podzim na trzích: Dlouhé úrokové sazby míří prudce vzhůru Hlavním důvodem jsou přetrvávající dozvuky silných pátečních dat z amerického tr... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko