Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika prosinec 2023 – překvapivý růst vkladů
Celková bilanční suma bankovního sektoru se v průběhu prosince snížila o 2,8 % meziměsíčně na konečných 9 937 miliard korun. K poklesu došlo především v úvěrových obchodech mezibankovního trhu (-313 miliard korun m/m), naopak úvěry a pohledávky za klienty přidaly 35,5 miliard korun m/m. V meziročním srovnání jsou celková aktiva vyšší o vysokých 11,1 %, což je výsledek srovnatelný až s rokem 2008, pokud tedy pomineme rok 2017, kde došlo k mimořádnému růstu aktiv vlivem devizových intervencí ČNB.
Stats

Celkové vklady zakončily loňský rok na hodnotě 6 701 miliard Kč, tedy o 14,4 % výše, než byly na jeho počátku. Naprostou většinu meziročního růstu si připsaly vklady termínované, jejichž objem vzrostl o 42,7 % r/r, a jejich podíl na celkových vkladech se tím zvýšil z 28 % na 35 %. V porovnání s předchozími roky došlo v prosinci k nesrovnatelně nižšímu odlivu vkladů vládních institucí (-257 miliard korun m /m), a ty tak významně přispěly k meziročnímu růstu (+325 miliard korun r/r). V meziročním srovnání svá tempa růstu zrychlily vklady nefinančních podniků (7,5 % r/r) i obyvatelstva (7,6 % r/r).

To vše se projevilo i v objemu tzv. nad-vkladů, jejichž celková výše se udržela vysoko nad hranicí 400 miliard korun. Průměrná výše této „finanční rezervy“ se vloni u nefinančních podniků pohybovala okolo 153 miliard korun, u obyvatelstva dokonce 271 miliard korun. V obou případech je to více než v roce 2022. Vysoká cenová hladina a nejistota budoucího vývoje po celý rok odrazovala domácnosti a firmy od přílišného utrácení a investičních aktivit. S poklesem inflace i úrokových sazeb lze v letošním roce očekávat větší ochotu k obojímu. 

Celkové úvěry v posledním měsíci roku připsaly 1,3 % meziměsíčně a dosáhly hodnoty
4 357 miliard korun. V meziročním srovnání tempo růstu úvěrů zrychlilo z 5,8 % v roce 2022 na loňských 7 %. Za celoročním nárůstem stojí segmenty nefinančních podniků a obyvatelstva v podstatě srovnatelnou měrou.

Firemní úvěry v závěru roku nabraly dech, když v posledním měsíci byly uzavřeny nové smlouvy v objemu 59 miliard korun. V celkové sumě však loňská produkce nových firemních úvěrů zaostává za tou z roku 2022 o 33 %. Korunové úvěry vloni snížily tempo propadu jen lehce na 38 %, nových úvěrů poskytnutých v EUR bylo, po prudkém boomu v roce 2022, o 27 % méně.

Objem hypoték se v loňské roce zvýšil o 4 %, což je jen lehce pomalejší tempo než v roce 2022. Z hlediska nově uzavřených hypotečních úvěrů byla příznivější druhá polovina roku, která snížila celoroční propad na necelých 24 %. S poklesem tržních úrokových sazeb spolu s odbouráním obezřetnostních limitů DTI a DSTI můžeme očekávat oživení hypotečního trhu, i když vzhledem ke stále vysoké cenové hladině nemovitostí to nebude rychle a hned.

Čemu se po celý loňský rok dařilo, byly spotřebitelské úvěry. Jejich celkový objem vzrostl o 8,7 %, produkce čistě nových úvěrů byla v meziročním srovnání vyšší dokonce o 11 %. Co však je třeba vnímat jako zdvižený varovný prst, je 31% nárůst „nových“ úvěrů zařazených v kategorii Ostatní nová ujednání, která zahrnuje stávající spotřebitelské úvěry se změnou smlouvy. Může to znamenat, že domácnosti začínají mít potíže se splácením svých závazků, což by se letos mohlo odrazit ve zhoršení kvality úvěrových portfolií bank. 

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 06/02/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ECB snižuje sazby, v příštím roce dále povolí otěže Rozhodnutí Rady guvernérů se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. T... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko