Přejít k hlavnímu obsahu
Březnová inflace poklesla na 15 %
Březnový meziroční růst cen zpomalil z únorových 16,7 % na 15 %, což je hodnota nepatrně nad odhadem ČNB (14,8 %). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % po únorovém růstu o 0,6 %.

Hlavní příčina březnového poklesu inflace byla spojená s vývojem cen pohonných hmot, které v březnu poklesly meziměsíčně o 1,8 % a z meziroční inflace tak tento samotný faktor „ukousl“ téměř 0,7 procentního bodu.

Další protiinflační vliv byl spojen s cenami energií, zejména z titulu poklesu cen zemního plynu. Ten meziměsíčně poklesl o 1,4 % a ve spojení s vyšší srovnávací základnou se meziroční dynamika snížila ze 74 na 60 %. Stejně jako v předešlých měsících pomáhá inflaci snižovat již také položka imputovaného nájemného.

Samotné potraviny sice také z meziročního pohledu působí mírně protiinflačně, zde se jedná však jen o efekt vysoké srovnávací základny, protože meziměsíčně ceny potravin dále rostly, a to o 0,3 %. Například ceny zeleniny meziměsíčně poskočily o 5 %, přitom v březnu ceny zeleniny obvykle již mírně klesají. Ceny potravin tak z pohledu meziročního růstu stále rostly o silných 24 % (v únoru 24,6 %) a společně s cenami energií patří mezi hlavní faktory růstu inflace z pohledu posledních dvou let (2 letý růst cen činí 30 %, u potravin 33 %).

Březnový pokles inflace byl tak tažen převážně rozkolísanými cenami pohonných hmot, u celé řady položek spotřebního koše však inflační tlaky odeznívají poměrně pomalu a velká část poklesu meziroční inflace je tažen zejména statistickým efektem vyšší srovnávací základny. I z toho důvodu nadále předpokládáme, že celoroční inflace se bude letos pohybovat kolem 11 %, a to i přes postupné snižování cen energií.

Zeřejněný nový inflační výhled z dílny ministerstva financi očekává pokles inflace pod 10% hranici v červenci a dosažení letošního minima v září ve výši 7,1 %, poté z titulu nižší srovnávací základny v posledním čtvrtletí opět vzroste a v prosinci se bude pohybovat kolem 8 %. Začátkem příštího roku by však měla inflace i z titulu vysoké srovnávací základny poklesnout k 2,5 %. Náš výhled pro trajektorii inflace v letošním roce je podobný, začátkem příštího roku však počítáme s inflací mírně pod hranicí 4 %. Odhady inflačního vývoje jsou však v současné situace velmi nejisté.

Trh v současnosti předpokládá, že ČNB do konce letošního roku sníží sazby zhruba o necelý procentní bod. To se však v kontextu nedávných vyjádření členů bankovní rady ČNB jeví jako spíše nadměrné očekávání poklesu sazeb. Poměrně persistentní inflace spojená s dobrou kondicí trhu práce a postupně rostoucí dynamikou mezd mohou letošní pokles inflace brzdit a ochota bankovní rady letos úrokové sazby snižovat tak může být velmi omezená.

Datum vytvoření: 13/04/2023
Jakub Seidler, - hlavní ekonom ČBA

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB si dává přestávku Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové polit... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly Celkový indikátor důvěry podnikatelů sice lehce poklesl (o 1 bod na úroveň 100),... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku Zároveň je třeba dodat, že odhadovaná trajektorie úrokových sazeb vysílá lehce j... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák