

Objem prostředků v tomto programu se zvýšil ze dvou miliard korun na 3,335 miliardy korun, z toho Moravskoslezský kraj získá 1,915 miliardy korun, Ústecký kraj 720 milionů korun a Karlovarský kraj 700 milionů korun. Rozšiřuje se také okruh příjemců o firmy se střední kapitalizací. Cílový segment se rozšířil o velké podniky typu mid-caps a snížil se zároveň požadavek na úsporu energie u renovace obálky budovy.
„Věřím, že díky rozšíření objemu prostředků v programu Transformace i zvětšení okruhu žadatelů bude mít tato podpora ještě viditelnější a významnější efekt na rozvoj podnikání v regionech zatížených útlumem těžby uhlí. Tyto regiony mají i bez těžby uhlí velký podnikatelský potenciál. Jedním z hlavních cílů programu Transformace je tento potenciál nastartovat a motivovat k hledání nových podnikatelských příležitostí. Do konce letošního června jsme již podepsali 139 smluv v celkovém objemu 993 milionů korun,“ uvedl Michal Nebeský, člen představenstva NRB zodpovědný za úsek obchodu.
„Bezúročné půjčky pro malé a střední podnikatele se osvědčily a pomáhají už druhým rokem malým a středním podnikům. Proto jsme objem navýšili o více než třetinu dostupných prostředků, které pomáhají podnikatelům v krajích procházejících ekonomickou transformací spojenou s koncem těžby uhlí. Podstatné je, že na rozdíl od dotace mají podnikatelé finance pro své investice ihned k dispozici, a zároveň mohou být využívány opakovaně v rámci kraje podle toho, jak budou poskytnuté úvěry postupně spláceny. Půjčky pomohou podnikání v nových oborech a přinesou nová pracovní místa v regionech. Zároveň podpoří pouze aktivity, které neškodí životnímu prostředí. Peníze z programu Spravedlivá transformace jsou specifické i v tom, že mohou podpořit oblasti, které ostatní operační programy nepokrývají“, říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Úvěr v rámci programu Transformace je poskytován bez úroků a poplatků. Spodní limit úvěru je 500 tisíc korun, jeho maximální výše se liší v Ústeckém a Karlovarském kraji, kde může činit až 60 milionů korun, a v Moravskoslezském kraji, kde lze poskytnout úvěr až do výše 100 milionů korun. Z úvěru je možné podpořit až 90 % způsobilých nákladů projektu a není vyžadováno spolufinancování komerčním úvěrem. Podporu je možné využít k pořízení strojů a zařízení, pořízení technologických postupů, softwaru, programů a licencí, výstavbě, nákupu nebo technickému zhodnocení budov. Z podpory jsou však vyňata fosilní paliva a projekty nesmí významně poškozovat životní prostředí.
Zdroj: NRB



