Přejít k hlavnímu obsahu
Nový zákon o Whistleblowingu je tady
První místopředseda vlády pro ekonomiku Andrej Babiš společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a právníkem Ondřejem Závodským dnes představili Návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele (tzv. zákon o whistleblowingu).

Zákon komplexním způsobem řeší jednu z důležitých vládních priorit obsažených v koaliční smlouvě, kterou je zajištění účinné ochrany oznamovatelů korupce, která v českém právním řádu doposud zcela chyběla.

Zákon ochrání občany oznamující trestné činy, jichž se stanou svědky ve svém zaměstnání, pomocí několika zcela nových institutů. Oznamovatel trestného činu se bude moci rozhodnout, zda chce zcela zůstat v anonymitě, nebo rovnou podat standardní trestní oznámení a využít institutu chráněného oznamovatele podle tohoto zákona. Status chráněného oznamovatele bude přiznáván státním zástupcem a zaměstnanci bude garantovat například to, že jeho převedení na jinou práci, přeložení nebo ukončení pracovního poměru, nebude možné bez předchozího souhlasu Úřadu práce.

V případě, že se oznamovatel rozhodne zůstat v anonymitě, bude moci využít tzv. anonymizačního informačního systému zajišťovaném Nejvyšším státním zastupitelstvím. Tento nový komunikační kanál bude oznamovateli garantovat možnost komunikace s policií či státním zástupcem při naprostém utajení jeho totožnosti. Zákon zavádí také institut náhrady za ztrátu příjmů v důsledku nezákonného skončení pracovního poměru i náhrady za nemajetkovou újmu, která je často s whistleblowingem spojena.

„Návrh zákona je reakcí na laxní přístup ministra Dienstbiera, který, přestože má tuto problematiku v gesci, vytvořil materiál, který oznamovatelům žádnou reálnou ochranu nepřináší, a to navíc s notným zpožděním. Aby byl systém funkční, musí také řešit vzniklý výpadek příjmu whistleblowera i jeho nemajetkovou újmu. Je zároveň nepřijatelné, aby byl oznamovatel nejprve pronásledován v zaměstnání a teprve potom se mohl domáhat ochrany u soudu. Náš zákon ošetřuje i tyto oblasti,“ uvedl Andrej Babiš, který bude nový zákon prosazovat jako svou poslaneckou iniciativu.

Ochrana podle nového zákona by se měla vztahovat na zaměstnance v pracovním poměru, ve státní službě, na vojáky z povolání i na příslušníky bezpečnostních sborů.

Jak předcházet trestné činnosti a jak s whistleblowingem pracovat si můžete přečíst v článku dubnového čísla Bankovnictví, které je ke stažení skrze novou aplikaci zde.

Datum vytvoření: 28/04/2016
-- Redakce

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

invest summit

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko