Uplynulý týden nepřinesl z pohledu kurzu koruny (ani dalších podobných měn regionu) prakticky žádnou změnu. Koruna tak zůstává poblíž úrovně EUR/CZK 27,30, kam oslabila s příchodem druhé vlny pandemie.
Mnoho podpory jí nedodala ani vyjádření dvou členů bankovní rady České národní banky – Vojtěcha Bendy a Aleše Michla – kteří shodně naznačili svůj příklon ke stabilitě sazeb. Spekulace na jejich snížení se tím ovšem evidentně zcela neuklidnily a trh tak nadále větří možnost dosažení technické nuly po listopadovém zasedání. Zároveň korunu nerozházel ani skandál a potenciální rezignace českého ministra zdravotnictví uprostřed zuřící pandemie. Trh si tak o české politické kultuře zřejmě nedělal velké iluze a aktuálním vývojem nebyl zaskočen.
Nadcházející týden bude na ekonomická data bohatý. Z mnoha zemí Evropy, včetně České republiky, dorazí první odhady růstu hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k bezprecedentní ekonomické situaci se bude tentokrát jednat o ostře sledovaná čísla. Odhady jsou totiž v takto turbulentním období výrazně ztížené a konečné údaje tak mohou překvapit oběma směry. Netřeba snad dodávat, že koruna by ráda viděla překvapení směrem vzhůru, ať již přímo z tuzemska, či například z Německa.
Ve čtvrtek nás dále čeká měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Její představitelé ještě v září zněli poměrně optimisticky ohledně očekávaného pozvolného ovšem robustního ekonomického zotavování. Vzhledem k probíhajícímu zhoršování epidemické situace očekáváme tentokrát opět o něco pochmurnější rétoriku a příslib dalšího měnového stimulu. Ten by podle nás měl mít podobu posílení pandemického programu PEPP a prodloužení programu TLTRO.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank