Domácí poptávka zůstala ve druhém kvartále silná, když spotřeba domácností meziročně narostla o 2,7 %, což bylo dáno nadále příznivou situací na českém trhu práce. Vládní instituce též výrazně zvýšily svou spotřebu, dokonce o 3,4 %. Tvorba fixního kapitálu ovšem začíná zaostávat, když mezičtvrtletně poklesla o 0,6 % a meziročně se zvýšila pouze o 0,9 %. Nejvíce se na tvorbě kapitálu podílel vládní sektor. V zahraničním obchodu si export navzdory neutěšené situaci v některých vývozních trzích udržel solidní tempo růstu na hodnotě 2,2 %, čímž překonal vlažnější nárůst dovozu a čistá bilance tak navzdory problematické situaci v oblasti mezinárodního obchodu vychází nadále velmi dobře. To se však může v druhé polovině roku snadno změnit.
Mezi nejúspěšnější odvětví české ekonomiky se ve druhém čtvrtletí řadí informační a komunikační činnosti, obchod, pohostinství, doprava a stavebnictví, tedy primárně oblasti poháněné rostoucími příjmy českých domácností. Pomalu naopak začíná zaostávat průmysl, kde mezičtvrtletně již došlo k nepatrnému poklesu. Toto může být již předzvěstí pozorovaného zpomalení na exportních trzích. Zemědělství pak v meziročním srovnání vykázalo stagnaci.
Současný růst lze stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem svého hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je do značné míry ovlivněno i vývojem v zahraničí. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky o 2,4 % a pro rok příští ještě o dvě desetiny nižší tempo.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank