Každý třetí Čech má sjednané stavební spoření. Napůjčováno z něho mají Češi téměř 266 miliard korun. „V porovnání s dalšími vkladovými produkty je stavební spoření stále atraktivní alternativou, což potvrzuje rostoucí zájem tuzemských střadatelů. Je ideální volbou pro vytváření úspor, a to už od dětského věku. Motivátorem k pořízení stavebka je nejen atraktivní úrok, ale i státní podpora,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot. Jen v loňském roce bylo uzavřeno podle Asociace českých stavebních spořitelen téměř půl milionu nových smluv.
Stavebko jako alternativa hypotéky
Aktuální průzkum Wüstenrotu ukazuje, že úvěr ze stavebního spoření jako zdroj pro financování nákupu nemovitosti plánuje využít 19 procent dotázaných. Po hypotéce, kterou upřednostňuje téměř polovina (49 %) dotázaných, je tak stavební spoření druhým nejčastějším způsobem, jak obstarat peníze na nákup bydlení.
Častěji tuto volbu využívají mladí lidé do 26 let, a to až ve 28 procentech případů. „Tato věková skupina mívá stavební spoření sjednané od rodičů, kteří jim na něj přispívali. Zároveň jsou ve fázi, kdy mohou mít kvůli věku a nižším příjmům problém se získáním hypotéky. Je pro ně tedy přirozenou volbou kombinovat výhody úspor ze stavebního spoření společně s úvěrem a dosáhnout tak na první bydlení,“ doplňuje Procházka. Stavební spoření jako způsob financování bydlení je preferovaný také mezi lidmi se základním vzděláním (31 %).
Se stavebkem blíže k hypotéce
Třetina dotázaných plánuje využít úspory ze stavebního spoření jako základ pro hypotéku. „Se zavedením přísnějších pravidel pro získání hypotéky, narůstá význam vlastních finančních zdrojů. A právě zde hraje stavební spoření se svými parametry nezastupitelnou roli a jak je vidět, klienti si to stále více uvědomují,“ říká Procházka. Více než polovina (58 %) respondentů uvedla, že jako vlastní zdroje k hypotéce použije své úspory, zbývajících zhruba 10 procent respondentů využije například peníze od rodičů, nejčastěji pak kombinaci výše uvedených forem.
Sen o vlastním bydlení
Bydlet ve svém chce 85 procent Čechů. Pro polovinu z nich je přitom překážkou nedostatek financí a strach z finančního závazku – tito lidé se buď nechtějí poutat hypotékou, nebo na ni nedosáhnou. „Většina těchto lidí žije s obavami z finančního závazku v nájemních bytech. Jak ale ukázal náš projekt Srovnávač bydlení, celkové náklady v případě pořízení nemovitosti na hypotéku jsou ve většině regionů nižší, než výdaje za nájemné za stejné období,“ vysvětluje Procházka.
„Stavební spoření může být právě pro tuto skupinu lidí řešením pro získání základu na hypotéku nebo výraznějšího podílu na financování nemovitosti. Počet smluv na domácnost není omezen, a tak výhody tohoto typu spoření lze v rámci jedné rodiny znásobit. Pokud si například oba manželé založí stavební spoření na deset let s měsíčním příspěvkem 1 800 korun, dostanou za dobu spoření cílovou částku přesahující půl milionu korun, což už je pěkný základ pro řešení nákupu nemovitosti,“ vypočítává Procházka.