Za silným meziměsíčním nárůstem stojí zejména nízká srovnávací základna způsobená zavedením slev na jízdné ve vlacích a autobusech a prudké sezónní zlevnění dovolených z předchozího měsíce. V říjnu podle očekávání vzrostly ceny oblečení. Po letních slevách se na pulty obchodů dostávají nové kolekce a s tím i vyšší ceny. Zároveň zdražila i zelenina zejména pak brambory, a to téměř o 20 %. V oddíle dopravy pokračoval růst cen pohonných hmot, do kterých se promítají vyšší ceny ropy na světových trzích. Na druhou stranu po letní sezóně zlevnily dovolené nebo ovoce. Celkově se tak růst cen dotkl zejména jádrové složky inflace.
Po dnešním výsledku se inflace pohybuje nad dvouprocentním cílem centrální banky již šestý měsíc v řadě. Podle našich odhadů v obdobném pásmu zůstane i po zbytek roku a v roce následujícím. S obdobným výhledem počítá i prognóza ČNB a společně s námi očekávaným pomalejším posílením koruny se tak bude jednat o hlavní důvody, které podle našeho názoru donutí bankovní radu přistoupit k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Jako nejbližší pravděpodobný termín se nabízí už únorové jednání bankovní rady. Pro tento krok hovoří i další rekordní pokles nezaměstnanosti a pokračující vysoký růst mezd.
Začátkem příštího roku by měly spotřebitelské ceny strmě vzrůst až na dosah 3 %. Zdražování bude pohánět rekordní růst mezd a hlavně dramatický nárůst cen energií na globálních trzích, které se propisují do cen domácností zejména na přelomu roku při přeceňování tarifů dodavatelských společností. Dále také porostou ceny nájmů a potravin. V průměru by tak v příštím roce mely vzrůst spotřebitelské ceny o 2,6 %.