Přejít k hlavnímu obsahu
Průmysl v závěru minulého roku pokračoval v oživení
Česká průmyslová výroba v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,9 % (po očištění o sezónní faktory). Meziročně tuzemský průmysl vzrostl o 4,8 %, což je přibližně průměrný výsledek minulého roku. Tomu pomohl i jeden pracovní den navíc ve srovnání s rokem 2017. Na růstu se nejvíce podepsalo pokračující oživení automobilového sektoru a solidní výkon sektoru elektroniky. Naopak se i nadále nedařilo chemickému průmyslu.

Listopad přinesl pozitivní výsledek tuzemského průmyslu. V následujících měsících očekáváme, že si průmysl současné hodnoty růstu nebo jen mírně nižší udrží. Na druhou stranu nejistotu přináší automobilový sektor, který byl v posledních měsících ovlivněn novými emisními podmínkami a současné oživení po prudkém propadu produkce nemusí být trvalé. Poptávka po nových automobilech s pokročilou fází hospodářského cyklu přirozeně slábne. Celkový průmysl tak naráží na riziko příliš vysoké koncentrace automobilového sektoru. Na druhou stranu pozorujeme nové vycházející hvězdy ve výrobě počítačů a elektroniky. Pro celý rok 2018 očekáváme, že průměrný růst průmyslové výroby dosáhne 3,3 %. Ačkoli se jedná o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze stále hovořit o solidním tempu. V tomto roce by pak průmyslová produkce měla dále zpomalit na 3,0 %.

I přes optimistický listopadový výsledek tuzemskému průmyslu viditelně dochází síly. Slábne růst zakázek a stagnuje i míra zaměstnanosti. Prostředí rychle rostoucích mzdových nákladů, nedostatku volné pracovní síly a vyšších úrokových sazeb tak stahuje celkový výkon průmyslu. Zároveň si také stále více firem stěžuje na nedostatek materiálů a prodlužující se dodací lhůty. Dalším rizikovým faktorem je také slábnoucí zahraniční poptávka, která by podle našich prognóz měla v následujících letech dále zpomalit. Postupně se tak snižuje prostor pro firmy s nižší přidanou hodnotou.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěl automobilový sektor (příspěvek +1,9 p.b., růst o 10,2 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (+0,8 p.b., 48,3 %) a výroba počítačů a elektroniky (příspěvek +0,6 p.b., 17,8 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroby pryžových a plastových výrobků (-0,4 p.b., pokles o 5,0 %), v chemickém průmyslu (-0,2 p.b., 5,1 %) a v energetice (-0,1 p.b, o 0,9 %).

Objem nových zakázek meziročně vzrostl o 5,3 %, což je jen mírně nad průměrem roku 2018. Zakázky ze zahraničí vzrostly meziročně o 3,2 % a z tuzemska o 9,7 %. Viditelně tak slábne poptávka ze zahraničí, která v předchozích měsících naopak přesahovala tuzemskou. Zakázky vzrostly zejména v elektrotechnickém průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků. Podle listopadové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 7,1 % na 39 362 Kč a celková zaměstnanost opět vzrostla o 0,6 %.

 

Datum vytvoření: 08/01/2019

 

linkedin

komentáře
Zasedání ECB a Fedu tento týden ukážou rozdílný přístup k inflaci Zatímco v USA zřejmě úrokové sazby půjdou vzhůru pravděpodobně do poloviny roku ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték na předpandemickou úroveň ČNB dnes rozhodla zpřísnit pravidla pro poskytování hypoték. Snížila tak limit L... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Co čekat od koruny po zasedání ČNB? Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jedn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte