Přejít k hlavnímu obsahu
Průmysl v závěru minulého roku pokračoval v oživení
Česká průmyslová výroba v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 0,9 % (po očištění o sezónní faktory). Meziročně tuzemský průmysl vzrostl o 4,8 %, což je přibližně průměrný výsledek minulého roku. Tomu pomohl i jeden pracovní den navíc ve srovnání s rokem 2017. Na růstu se nejvíce podepsalo pokračující oživení automobilového sektoru a solidní výkon sektoru elektroniky. Naopak se i nadále nedařilo chemickému průmyslu.

Listopad přinesl pozitivní výsledek tuzemského průmyslu. V následujících měsících očekáváme, že si průmysl současné hodnoty růstu nebo jen mírně nižší udrží. Na druhou stranu nejistotu přináší automobilový sektor, který byl v posledních měsících ovlivněn novými emisními podmínkami a současné oživení po prudkém propadu produkce nemusí být trvalé. Poptávka po nových automobilech s pokročilou fází hospodářského cyklu přirozeně slábne. Celkový průmysl tak naráží na riziko příliš vysoké koncentrace automobilového sektoru. Na druhou stranu pozorujeme nové vycházející hvězdy ve výrobě počítačů a elektroniky. Pro celý rok 2018 očekáváme, že průměrný růst průmyslové výroby dosáhne 3,3 %. Ačkoli se jedná o téměř poloviční výkon ve srovnání s předchozím rokem, lze stále hovořit o solidním tempu. V tomto roce by pak průmyslová produkce měla dále zpomalit na 3,0 %.

I přes optimistický listopadový výsledek tuzemskému průmyslu viditelně dochází síly. Slábne růst zakázek a stagnuje i míra zaměstnanosti. Prostředí rychle rostoucích mzdových nákladů, nedostatku volné pracovní síly a vyšších úrokových sazeb tak stahuje celkový výkon průmyslu. Zároveň si také stále více firem stěžuje na nedostatek materiálů a prodlužující se dodací lhůty. Dalším rizikovým faktorem je také slábnoucí zahraniční poptávka, která by podle našich prognóz měla v následujících letech dále zpomalit. Postupně se tak snižuje prostor pro firmy s nižší přidanou hodnotou.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěl automobilový sektor (příspěvek +1,9 p.b., růst o 10,2 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (+0,8 p.b., 48,3 %) a výroba počítačů a elektroniky (příspěvek +0,6 p.b., 17,8 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroby pryžových a plastových výrobků (-0,4 p.b., pokles o 5,0 %), v chemickém průmyslu (-0,2 p.b., 5,1 %) a v energetice (-0,1 p.b, o 0,9 %).

Objem nových zakázek meziročně vzrostl o 5,3 %, což je jen mírně nad průměrem roku 2018. Zakázky ze zahraničí vzrostly meziročně o 3,2 % a z tuzemska o 9,7 %. Viditelně tak slábne poptávka ze zahraničí, která v předchozích měsících naopak přesahovala tuzemskou. Zakázky vzrostly zejména v elektrotechnickém průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků. Podle listopadové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 7,1 % na 39 362 Kč a celková zaměstnanost opět vzrostla o 0,6 %.

 

Datum vytvoření: 08/01/2019

 

linkedin

komentáře
Měnové války naruby Palebná síla SNB je opravdu obrovská - disponuje téměř jedním biliónem eur deviz... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte