„Díky dobré ekonomické situaci se počty neplatičů snižují. To, že se meziročně navýšil počet pohledávek, souvisí s tím, že dochází k úhradám i velmi starých dluhů a věřitelé tyto staré dluhy předávají inkasním agenturám k opětovnému vymáhání,“ říká Radek Laštovička, prezident Asociace inkasních agentur.
Inkasní agentury loni zpracovaly přibližně 1,46 milionu nových pohledávek v objemu cca 23,5 mld. Kč a vytváří okolo 1 000 pracovních míst. Průzkum ukázal, že většina pohledávek (84 %) je vymáhána pro třetí stranu.
„Počet pohledávek meziročně vzrostl o 210 tisíc kusů. Poměr odkoupených pohledávek zůstává nízký (16 %) a inkasní agentury se nadále z většiny věnují pohledávkám ve správě pro třetí stranu. Inkasní agentury zpracovávají významně více pohledávek retailových, a to 89 % oproti 11 % pohledávek za podniky,“ vysvětluje Marek Jindra, partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY.
Průměrná výše tržeb z inkasní činnosti na jednu inkasní agenturu se v roce 2018 snížila na 72,3 mil. Kč, počet zaměstnanců byl 38 a při cca 751 mil. Kč ročně přijatých pohledávek dokázala v průměru věřitelům zajistit navrácení 250 mil. Kč.
„Domnívám se, že systém od poskytování úvěrů až po insolvenci je nastaven funkčně a neplatičům skýtá dostatek možností, jak své dluhy vyřešit. Největší prostor pro zlepšení vidím v rámci regulace mimosoudního inkasa, především v oblasti omezení a jasného určení výše nákladů vymáhání přenositelných na dlužníky. Pak bude možné ještě více pohledávek úspěšně vyřešit bez nutnosti soudu, exekuce a insolvence,“ uvedl Radek Laštovička.
Zdroj: EY