Přejít k hlavnímu obsahu
Právníci resortu financí státu uhájili ve dvou sporech přes 25 mld. Kč
Právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v minulých dnech pravomocně uhájili státu ve sporu se společností El NIŇO a.s. 607,236 mil. eur s příslušenstvím (cca 15,7 mld. korun). ÚZSVM zastupoval Ministerstvo financí. Dalších 10 miliard ÚZSVM uhájil v první instanci sporu s fyzickou osobou, kde zastupoval Ministerstvo spravedlnosti.

„Jsem ráda, že se nám podařilo uhájit další výrazné finanční prostředky, které můžeme ve státním rozpočtu využít mnohem smysluplněji a efektivněji na naše priority,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová s tím, že se zdaleka nejedná o jediné úspěšné soudní spory rezortu financí z poslední doby. „Již brzy by měl státní rozpočet získat dvě miliardy korun z listopadového úspěchu ve sporu se společností AKRO,“ dodala ministryně Schillerová.

„Soudy se ztotožnily s našimi argumenty, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a žaloby zamítly. Vlastními zaměstnanci jsme jen letos uhájili přes 45 miliard, které by v případě neúspěchu musel stát uhradit,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Společnost El NIŇO a.s. se proti České republice domáhala uvedené částky kvůli údajnému ušlému zisku z licenčních poplatků způsobené nesprávným úředním postupem. Ten měl spočívat v tom, že společnosti nebyla zapsána (resp. byla zneplatněna) ochranná známka na energetické nápoje. Společnost El NIŇO a.s. v součinnosti s další společností vyvinuly energetický nápoj, přičemž součástí jejich obchodní strategie byla reklama založená na podobě nápoje s grafikou užívanou jiným producentem pro jeho zavedený výrobek – baterie. Žaloba byla Městským soudem v Praze pravomocně zamítnuta a za neúspěch zvolené obchodní strategie těžící z ochranné známky s dobrým jménem jiného producenta tak nebyla Česká republika v souladu s návrhem ÚZSVM shledána odpovědnou. Žalovanými institucemi byly Úřad průmyslového vlastnictví a Ministerstvo financí.

V dalším sporu fyzická osoba požadovala částku 5 miliard za údajnou nemajetkovou újmu způsobenou dlouhým dědickým řízením. Dalších 5 miliard požadovala za údajný ušlý zisk z podílu na nemovitosti, o kterou se v dodatečném dědickém řízení jednalo. Žaloba byla na návrh ÚZSVM v první instanci zcela zamítnuta, ve sporu ÚZSVM zastupoval Ministerstvo spravedlnosti.

ÚZSVM zastupuje v tuzemských sporech sám sebe i ostatní organizační složky státu vlastními zaměstnanci, čímž šetří finanční prostředky. V soudních sporech dosahuje dlouhodobě úspěšnosti přesahující 93 %. V letošním roce právní zástupci ÚZSVM státu uhájili již přes 45 mld. Kč.

 

Datum vytvoření: 11/12/2018

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek