Za výrazným propadem indexu stojí oslabení výroby a propad objemů nových zakázek, kterého se výrobci dočkali již druhý měsíc v řadě, a byl nejrazantnější za posledních šest let. Výrobci i nadále zpomalení připisují problémům s homologací, které automobilový sektor trápí již od září. Dále výrazně poklesl také objem nových zakázek ze zahraniční a dočkal se tak největšího propadu za více než devět let. Neblahý vliv na objem zahraničních zakázek měly obchodní války mezi USA a Čínou. České firmy se dále potýkají s poklesem výroby, který byl první od července 2016 a zároveň největší od prosince 2012. Firmám se tak hromadí suroviny i hotové výrobky. Podnikatelská důvěra zůstává i nadále nízká, obavy z napětí na globálních trzích tak přetrvávají.
Podle konjukturální průzkum ČSÚ více než třetina průmyslníků uvádí jako největší překážku k expanzi nedostatek pracovní síly. Zlepšení situace na pracovním trhu nepředpokládáme ani v průběhu tohoto roku. Mezi další hlavní bariéry uvádí nedostatek materiálů a poptávky. Klesá také očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro následující tři měsíce. Na druhou stranu podnikatelská důvěra podle statistického úřadu zůstává vysoká.
Index soustavně klesá i v Německu a v celé eurozóně. Pod hranici 50 bodů klesl v minulých měsících i polský index. České PMI se po dlouhé době propadl pod hranici 50 bodů. Poprvé po třiceti měsících tak vypadl z pásma expanze. Tehdy se však pod touto hranicí udrželo jen jeden měsíc a šlo tedy o jednorázový výkyv. Tentokrát se však jedná o setrvalý trend, který jsme mohli pozorovat naposledy na podzim roku 2011. Jeho pokles předpovídá výrazné zpomalování růstu tuzemské ekonomiky, které však i nadále zůstává solidní. Pro rok 2018 odhadujeme růst tempem 2,9 %, pro tento rok pak předpokládáme zpomalení na 2,7 %.
Zdroj: Raiffeisenbank