„Zjištěné nedostatky vedly k tomu, že klienti mohli léta používat své bankovní účty pro praktiky praní špinavých peněz,“ uvedl ING ve svém prohlášení. Nizozemští vyšetřovatelé v oblasti finanční kriminality prohlásili, že společnost porušila zákony týkající se prevence praní špinavých peněz a financování terorismu. Provinila se tím, že řádně neověřovala vlastníky účtů a nezaznamenávala neobvyklé a podezřelé transakce.
ING, největší poskytovatel finančních služeb v Nizozemsku, uvedl, že není možné odhadnout přesné množství peněz, které bylo propráno prostřednictvím účtů banky. Vedoucí prokurátorka Margreet Frohbergová prohlásila, že to jsou řádově stovky milionů eur.
Pokuta není pro ING první. Problémům s nelegálními transakcemi čelila již dříve. V roce 2012 zaplatila pokutu ve výši 619 miliónů dolarů za zprostředkování plateb v hodnotě miliard dolarů prostřednictvím amerického bankovního systému jménem kubánských a iránských klientů. Nizozemští státní zástupci uvedli, že zahájili vyšetřování v roce 2016 poté, co si uvědomili, že porušování je signálem hlubších problémů ve společnosti. „Měli jsme různá probíhající vyšetřování trestných činů a bankovní účty ING se v těchto případech opakovaly,“ řekla Frohbergová.
Přestože výkonný ředitel společnosti ING Ralph Hamers uvedl, že žádná osoba v bance není zodpovědná za selhání či úmyslné pochybení, podnikla společnost opatření proti přibližně 10 zaměstnancům, kteří byli propuštěni. „Udělali jsme nepřijatelné chyby,“ řekl Hamers novinářům. „To vyžaduje drastická opatření, která jsme přijali.“ Odmítl jakýkoli vztah mezi posledním případem a dřívějším postihem v USA. Akcie banky v reakci na případ poklesly o 2,2 procenta.
Zdroj: Reuters.com