Přejít k hlavnímu obsahu
Hodnocení investičního roku 2016 a výhled na 2017 podle analytiků Fidelity International
„Pokud nás rok 2016 něco naučil, pak to bylo očekávat neočekávané – právě oblast neočekávaného se totiž stala překvapivě populárním hájemstvím pro riziková aktiva. I v roce 2017 můžeme čekat další překvapení, ale o některých tématech je třeba stále přemýšlet,“ shrnuje James Bateman, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast Multi Asset

Akcie:

Pokud jde o akcie, kvalitní tituly vyplácející dividendy, jež jsou hlavní hnací silou býčího trhu od roku 2009, přijdou pravděpodobně v prostředí úrokových sazeb vyšších než nula o nemálo ze své atraktivity. Zcela se tak změní celkový přístup, který investory toužící po výnosu vedl do stále většího rizika.

Je vhodné alespoň do určité míry zajistit portfolio proti meznímu riziku (tail risk) – například prostřednictvím zlata a ropy – a zároveň vhodně nakupovat riziková aktiva v době oslabení (a prodávat při dosažení maximálních hodnot). Rok 2017 nebude obdobím, kdy bychom měli u alokace aktiv uplatňovat statický přístup.

Realizovat akciové expozice ve Spojeném Království by mohlo být výhodnější formou kopírování indexu FTSE 100, nikoli prostřednictvím aktivního manažera, protože i ti nejlepší v příštím roce pravděpodobně výkonnosti indexu nedosáhnou. A co se týče USA, jakmile bude Trumpova politika jasnější, odhalí inteligentní investor tituly s dlouhodoběji slabší výkonností také mezi americkými akciemi.

James Bateman, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast Multi Asset

 

Všeobecný výprodej akcií s kvalitními, dluhopisům podobnými vlastnostmi, k němuž došlo v nedávné době, může znamenat určité příležitosti. Pokles cen některých akcií, které máme v našem portfoliu, vede k tomu, že se na trhu obchodují se slevou, což představuje příležitost konsolidovat stávající pozice u opravdu atraktivních cenných papírů. Zdá se, že určité příležitosti existují také u akcií, které se dříve jevily atraktivní z jiného důvodu než kvůli jejich vysokému zhodnocení – nastává vhodná chvíle doplnit si některé z těchto akcií do portfolia právě nyní, kdy nabízejí rozumnější zhodnocení.

Dan Roberts, Fidelity International, portfolio manažer Global Equity Income

 

Pokud jde o akciové sektory v USA, domnívám se, že farmaceutický průmysl i finančnictví budou za vlády republikánské administrativy těžit z příznivějšího regulačního prostředí. Na finančnictví a akcie související s reálnými aktivy bude mít pozitivní dopad možný reflační scénář v podobě kombinace silnějšího růstu, vyšší inflace a vyšších úrokových sazeb.

Hodnotu i nadále spatřujeme u technologických titulů – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup.

Dominic Rossi, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast akcií

 

Dluhopisy:

S blížícím se koncem roku 2016 se mohou vyčerpaní dluhopisoví investoři spokojeně ohlédnout za dalším rokem solidních výnosů. Tento rok se zapíše do paměti zejména tím, jaká přinesl politická překvapení – jejich důsledky jsou ostatně stále patrné. Investoři pravděpodobně již dávno zapomněli, že výnosy státních dluhopisů jsou stále nižší než na začátku roku nebo že kreditní spready jsou užší. Jejich pozornost se tak nově upíná k prudkému nárůstu výnosů státních dluhopisů v posledních týdnech, který znovu vyvolal spekulace o blížící se výrazné rotaci. Vzhledem k historicky nejvyššímu zadlužení rozvinutých zemí ale klíčová otázka nezní, kam se sazby u dluhopisů nakonec vyšplhají, ale spíše jak moc toho globální ekonomika ještě dokáže vydržet.

Obecně můžeme konstatovat, že opakování výnosů, na jaké jsme si v oblasti pevného výnosu zvykli, podle všeho nelze očekávat, a investoři se tak budou muset v roce 2017 na dluhopisových trzích více snažit. Mezi klíčové prvky každé strategie by tak měla patřit schopnost nepodléhat stádovitému jednání a vyhýbat se přeplněným oblastem trhu, širší diverzifikace a rychlost při alokaci a zajištění.

Očekáváme, že investoři hladoví po výnosech se v roce 2017 přesunou z oblasti státních dluhopisů spíše ke kreditu. V roce 2016 došlo ke zlepšení fundamentů a v průběhu následujících 12 měsíců by měla míra nesplacení klesat. Postupně totiž mizí negativní dopad klesajících cen kovů a ropy. Ocenění jsou však jemně vyvážená a za rizika nesplacení nabízejí jen malou kompenzaci. Vzhledem k tomu, že daná třída aktiv je vůči hospodářskému cyklu vůbec nejcitlivější a že nižší výnosy nabízejí jen omezenou možnost vyrovnat kapitálovou volatilitu, je zde nízká pravděpodobnost chyby. Spíše než zhodnocení kapitálu tak budou pravděpodobně hlavním motorem výkonnosti kupony, přičemž očekávané výnosy v roce 2017 mírně přesáhnou 5 %.

Charles Mckenzie, Fidelity International, Investiční ředitel pro oblast Fixed Income

 

Aktiva nově se rozvíjejících trhů budou hrát v budoucnosti důležitou roli. Výnosy z dluhopisů v místních měnách rozvíjejících se trhů dosud neklesly z vysoké předkrizové úrovně, takže pokud dojde k určité normalizaci výnosů na rozvinutých trzích, měl by být tento proces pro rozvíjející se trhy méně extrémní. Ačkoliv trendem je růst inflace na rozvinutých trzích, měly by vysoké reálné výnosy dostupné na rozvíjejících se trzích umožnit domácím centrálním bankám snižovat úrokové sazby, a tím podpořit kapitálovou hodnotu dluhu EM.

Eugene Philalithis, Fidelity International, portfolio manager Global Multi Asset

 

Fiskální politika:

Je pravděpodobné, že pod taktovkou USA povede kombinace nižších daní spolu s investicemi do infrastruktury v roce 2017 k posílení růstu, avšak tento vývoj patrně nebude příliš výrazný v důsledku slábnoucích globalizačních a imigračních trendů. Mimo USA se pak již pro fiskální expanzi nenabízí tolik prostoru. V Evropě omezuje Pakt o stabilitě a růstu pole pro smysluplnější fiskální expanzi a země, které k ní možnosti mají, například Německo, pak nejsou příliš ochotné vzdát se před volbami vyrovnaného rozpočtu. To nejhorší zpřísnění fiskální politiky je však naštěstí již za námi a v roce 2017 tak lze očekávat spíše neutrálnější postoj. Zvýšení úrokových sazeb může být pomalejší, než trh očekává – vlády totiž budou vyvíjet tlak na „nezávislé“ centrální banky, aby jako cenu za oživení stagnující ekonomiky dočasně akceptovaly vyšší inflaci.

Britské referendum o setrvání v EU a Trumpovo vítězství poukázalo na značnou – a možná pochopitelnou – míru nespokojenosti „průměrného pracujícího“, jehož příjem se od roku 2008 téměř nezměnil, i frustraci z dogmatického dodržování úsporných opatření, opírajících se o uvolněnou měnovou a přísnou fiskální politiku. Úspěšné strategie bude v roce 2017 sjednocovat jediná mantra – nyní jsme všichni keynesiáni.

James Bateman, Fidelity International, Investiční ředitel pro oblast Multi Asset

 

Úrokové sazby mohou v nejbližší době pouze růst. Jejich rozsah a rychlost však budou záviset na nejnovějších ekonomických datech. Jistě nepřekvapí, že celá řada společností citlivých na úrokové sazby, což jsou zejména společnosti z finančního sektoru a banky, vypadá s ohledem na zhodnocení atraktivně. Pozitivní je rovněž to, že banky jsou z hlediska jejich ekonomického zdraví zřejmě v nejlepší kondici za několik posledních desetiletí. Na druhou stranu se nicméně snažím zastoupení tohoto sektoru nepřeceňovat, jelikož se zřejmě nacházíme v pokročilé fázi ekonomického cyklu a v tomto odvětví došlo ke zvýšení regulační kontroly. Kvalita úvěrů se navíc může ve srovnání se stávající skvělou úrovní potenciálně zhoršovat.

Angel Agudo, Fidelity International, portfolio manager US Equities

 

Zatímco Federální rezervní systém (Fed) bude sazby zvyšovat, jiné centrální banky to s jejich zvyšováním zřejmě přehánět nebudou. Očekáváme, že centrální banky v Evropě i v Japonsku se budou snažit využívat svoji monetární politiku na podporu růstu svých ekonomik.

Dominic Rossi, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast akcií

Datum vytvoření: 27/12/2016
-- Redakce

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek