Přejít k hlavnímu obsahu
First Republic Bank je další padlou bankou v USA
First Republic Bank se stala třetí bankou, která zkrachovala od března letošního roku. Společnost převzala JP Morgan. Jedná se o největší krach americké banky od finanční krize v roce 2008.
first republic

O First Republic se hovořilo dlouhodobě jako o současném nejslabším článku amerického bankovního systému a od března se horlivě diskutovalo o její kondici. Stejně jako Silicon Valley Bank (SVB), banka sídlila v Kalifronii a zaměřovala se na obsluhu bohatých Američanů a lákala je na hypotéky s nízkou úrokovou sazbou výměnou za ponechání hotovosti v bance.

Model se však rozpadl právě po kolapsu SVB. Odliv vkladů z First Republic v prvním čtvrtletí ji donutil půjčovat si velké množství prostředků od FEDu na udržení financování svých operací. To tlačilo na marže společnosti, protože její náklady na financování byly mnohem vyšší než levná depozita. Podle některých analytických společností tvořila First Republic v poslední době 72 % veškerého poskytnutého financování bankám od Fedu.

Ve své zprávě ke zveřejnění výsledků za první čtvrletí First Republic uvedla, že klienti vybrali více než 100 miliard dolarů ve vkladech. Po oznámení ihned začala klesat cena akcie a skončilo to převzetím regulatorními úřady.

JP Morgan získá všechny vklady banky, které tvoří 92 miliardy dolarů a podstatnou většinu aktiv. FDIC souhlasila s tím, že absorbuje většinu ztrát z hypoték a komerčních půjček. JP očekává, že během příštích 18 měsíců utratí přibližně 2 miliardy dolarů na integraci. Podle FEDu bude transakce stát FDIC odhadem 13 miliard dolarů. Pro srovnání, proces SVB stál fond asi 20 miliard dolarů.

Zdroj: CNBC

Datum vytvoření: 02/05/2023

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko