Přejít k hlavnímu obsahu
Evropa stíhá svět v investicích do Afriky
Evropská unie se chystá více investovat do Afriky a chce zintenzivnit obchodní vztahy. Po mnoho let je politika EU vůči černému kontinentu plna velkých slov, dobrých úmyslů a nesplněných slibů. Nicméně uprchlická krize nutí Evropu více spolupracovat s africkými vládami.

Čína se již v Africe usadila a investovala sem miliardy dolarů. Státy EU se obávají, že zaspali, a tak předseda Evropské komise Jean-Claude Junker ve svém projevu tento týden oznámil nový pakt s Afrikou. V příštím rozpočtovém období EU zvýšit prostředky pro Afriku na 40 miliard eur. Zároveň doufá, že unijní finance budou následovat peníze soukromých investorů. Jako pobídku chce EU poskytnout záruky na riziko. Zároveň se Brusel stále více snaží spolupracovat s bankami členských států a s Evropskou investiční bankou (EIB). EIB poskytne 6 miliard eur do roku 2020 na řešení příčin migrace.

Důraz je kladen především na vzdělávání a pracovní místa. V příštích pěti letech chce Aliance pro Afriku vytvořit 10 milionů pracovních míst. 750 000 lidí má absolvovat odbornou přípravu a dalších 100 000 studentů má mít zkušenost z výměnného programu Erasmus. Evropská komise také plánuje velké investice do dopravy, silniční infrastruktury a energetiky. Na otázku, zda to není jen další zopakování dobrých úmyslů EU, komisař EU pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Neven Mimica odpověděl, že plány, které jsou v současné době předloženy, představují nový přístup. „Až dosud neexistovala hospodářská strategie,“ řekl. „Nyní však chceme v každé evropské zemi vytvořit nejlepší příležitost pro partnerství a spolupráci s africkými zeměmi a dát možnost soukromému sektoru zapojit se do příslušných sektorů,“ dodal.

Chystané kroky mají prohloubit obchodní a investiční vztahy. EU je stále největším obchodním partnerem Afriky, což představuje 36 procent veškerého vývozu. Cílem Evropské komise je zintenzivnit tuto spolupráci a dát ji nový smluvní základ. Existují již dohody o partnerství s 52 africkými zeměmi.

Jako další krok se Evropa usiluje o komplexní dohodu o volném obchodu mezi EU a Afrikou. To by však znamenalo, že afričtí partneři budou muset odstranit většinu svých celních bariér. Země by však měly mít možnost si zachovat některé své dovozní cla, aby ochránily svůj domácí zemědělský průmysl.

Zdroj: DW.com

 

Datum vytvoření: 18/09/2018

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte