Celkový objem vkladů dosáhl ke konci března hodnoty 7 196 miliard korun, což je o 1 % více než na konci února. V meziročním srovnání tempo růstu vkladů opět zrychlilo
na 8,6 %. Nejvyšší podíl na březnovém růstu vkladů připadá segmentu vládních institucí, na jejichž účtech přibylo 104 miliard korun m/m. Bez nich by celkové vklady meziměsíčně poklesly o 0,5 %. Vklady firem i domácností vzrostly jen velmi mírně, a to o 0,4 % resp. 0,2 % meziměsíčně. Hodnota nad-vkladů u firem zůstala v porovnání s únorem nezměněná (182 miliard korun), u domácností došlo k mírnému poklesu na 370 miliard korun. Celková finanční rezerva se tak nadále drží velmi vysoko a mohla by významně přispět k oživení spotřeby a investic.
Celkový objem úvěrů vzrostl v březnu o 0,6 % meziměsíčně na konečných 4 428 miliard korun. V meziročním srovnání tempo růstu úvěrů dosahuje úrovně 6,1 %. Expanze firemních úvěrů se stále nekoná. V březnu bylo sice poskytnuto téměř 47 miliard korun nových úvěrů, avšak v porovnání s loňským rokem letošní výsledek pokulhává. Za první čtvrtletí bylo letos poskytnuto o 6,7 % méně nových firemních úvěrů než vloni. Načerpáno bylo o 5,2 % méně korunových úvěrů a o 8,1 % méně úvěrů eurových.
Naproti tomu poptávka po hypotečních úvěrech každým měsícem roste. V březnu bylo nově poskytnuto 14,2 miliardy korun hypotečních úvěrů, což je již výsledek srovnatelný s předcovidovou úrovní. Za první čtvrtletí bylo poskytnuto o 52 % více hypoték než v loňském roce. Také spotřebitelské úvěry nadále rostou. Jejich souhrnný objem za první tři měsíce roku převýšil loňský výsledek o 32 %.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank