

Výnosy v roce 2018? Už jste většinu z nich měli v roce 2017…
Rok 2017 byl pro světové akcie vynikající. Indexy ukazovaly silné, dvouciferné výnosy v dolarovém vyjádření a trhy diskontovaly budoucí růst výnosů. Výsledkem toho trhy přenesly množství výnosů budoucího roku 2018 již na rok 2017. „Na býčím trhu jsme ušli už dlouhou cestu a hybatelům tohoto růstu už začíná docházet dech. Když se začnou vyčerpávat fundamenty pro růst, vstupujete do území bubliny,“ vysvětluje Dominic Rossi a doplňuje: „Vzhledem k tomu, že silná očekávání ohledně růstu výnosů již byla započítána do současných cen akcií, myslím, že v pozdní části tohoto cyklu budeme pravděpodobně snižovat rating s tím, jak si investoři uvědomí, že trhy utekly realitě.“
Podle Fidelity International proběhlo několik pozoruhodných cenových změn ve „žhavé“ oblasti amerického akciového trhu. Zejména v sektoru IT, kde to vypadá, že ho pohání sentiment a stoupá i nad hodnoty, jaké naznačují fundamenty.
Úrokové sazby?
Pád reálných úrokových sazeb za posledních 30 let poskytl významný „vítr do zad“ ziskům akciových a dluhopisových trhů. Jestliže se nyní reálné úrokové sazby začnou pohybovat směrem nahoru, pak se z tohoto podpůrného větru stane protivítr.
Fidelity International v souvislosti s tím upozorňuje, že jedním z významných rysů kapitálových trhů za poslední čtyři roky je oddělení předpovědí centrálních bank, co se týče trajektorií úrokových sazeb, od tržních očekávání úrokových sazeb. To by se však mohlo změnit v roce 2018, kdy zřejmě budou mít pravdu centrální banky, a nikoliv trhy. Rizika inflace jsou nyní mnohem více symetrická, než tomu bylo v minulosti. To povzbudí centrální banky k tomu, aby splnily slibovaný růst úrokových sazeb, a poprvé po delší době to budou trhy a investoři, kteří budou riskovat chybu. Trhy totiž v minulosti dlouhodobě zaujímaly postoj, že úrokové sazby nebudou růst tolik, kolik naznačují předpovědi centrálních bankéřů.
Možná překvapení v roce 2018
Je pravděpodobné, že v centru zájmu investorů budou makroekonomické a geopolitické sféry, tak jak už tomu nějakou dobu je. Trhy byly až doposud relativně pružné, ale tato pružnost může být ohrožená s tím, jak proces normalizace úrokových sazeb čeká na impuls.
Riziko zpomalení hospodářského růstu v Číně stále zůstává hlavní a trvalou starostí z makro pohledu. Geopolitické obavy se ale přesunuly od evropských voleb k hrozící konfrontaci se Severní Koreou a v poslední době i k rostoucímu napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Vyeskalování konfliktu zejména v poslední zmíněné oblasti by bylo tou potenciální černou labutí na finančních trzích a investoři proto musí být opatrní, když zvažují jak geografické, tak sektorové složení svého portfolia.



