Šance pro čtvrteční zvýšení sazeb ČNB jsou vysoké, nepatrně více se ale kloníme až k únorovému termínu

Poslední data z ekonomiky vyznívají spíše příznivě a podporují další utahování měnové politiky. Zvyšování úrokových sazeb tak bude pokračovat a další růst sazeb v horizontu dvou měsíců je téměř jistý. Mírně více se však přikláníme k variantě, že ČNB v prosinci ještě sazby nezmění a zvýší je až na svém únorovém jednání, výrok J. Rusnoka o šanci 50/50 však považujeme za velmi jestřábí. Prosincové zvýšení sazeb tak nelze vyloučit, ačkoli centrální banky obvykle termín na konci roku nepreferují.

Vývoj ekonomiky zůstává nadále příznivý a data od posledního měnového jednání ČNB se vyvíjela zhruba v souladu s prognózou ČNB. Růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhl dle očekávání 5 % a struktura růstu byla jen nepatrně odlišná (v protiinflačním směru) od prognózy centrální banky. Mírně pomaleji rostla spotřeba domácností a vlády, zatímco naopak rychleji rostly investice.

V protiinflačním směru také působil mírně růst mezd ve 3. čtvrtletí, který dosáhl 6,8 % a zaostal tak mírně za očekáváním centrální banky ve výši 7,5 %, dynamika mezd byla oproti očekávání ČNB slabší jak u netržních, tak i tržních odvětví. Obecně však vzhledem k vývoji na trhu práce panuje přesvědčení, že dynamika mezd bude dále sílit a v příštím roce ještě oproti tomu letošnímu zrychlí.

Inflace v posledních dvou měsících byla v souladu s odhady ČNB. Zpomalení inflace v listopadu na 2,6 % tak nebylo překvapení a souviselo do velké míry s vyšší srovnávací základnou z minulého roku, kdy začaly citelněji růst ceny potravin. Dle vyjádření centrální banky sice rostla mírně pomaleji jádrová inflace, rozdíl byl však pouze nepatrný. Ačkoli se v příštích měsících bude dále zesilovat efekt vyšší srovnávací základny a inflace tak dále mírně klesne, zůstane stále bezpečně nad  2% cílem centrální banky.

V proinflačním směru se naopak vyvíjel trh práce, když míra nezaměstnanosti dále poklesla, a to i v listopadu, kdy již tradičně z titulu ukončování sezónních prací stoupá. Zatímco centrální banka čekala průměrnou míru nezaměstnanosti (dle MPSV) za 4. čtvrtletí ve výši 3,8 %, realita bude i po růstu nezaměstnanosti v prosinci nižší, patrně na 3,6 %. Trh práce v tomto ohledu tak dále překvapil v proinflačním směru a podporuje očekávání dalšího růstu mezd.

Co z toho plyne: Vzhledem k příznivému vývoji ekonomiky tak bude Česká národní banka pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky. Další růst sazeb se blíží a s téměř jistotou nastane v horizontu příštích dvou měsíců, tj. v prosinci nebo zkraje února. Preference bankovní rady pro konkrétní načasování však nejsou zřejmé. Ve prospěch února hraje fakt, že ČNB bude mít novou prognózu, s čímž se váže i rozsáhlejší komunikace vůči veřejnosti. Zvyšování sazeb ke konci prosince zároveň naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu a centrální banky se mu tak spíše vyhýbají. Zastánci prosincového zvýšení sazeb pak budou argumentovat tím, že k růstu sazeb v únoru dojde tak či tak, a není proto zapotřebí s rozhodnutím otálet, ani čekat na nová data. Přitom například vliv listopadového zvýšení sazeb na český úvěrový trh zatím není z oficiálních statistik ČNB k dispozici.

Vzhledem k tomu, že a) únorový termín je pro růst sazeb obecně vhodnější, b) poslední data neukázala na akutní potřebu růstu sazeb, c) měsíční rozdíl je z pohledu ekonomiky zanedbatelný, kloníme se nepatrně více k únorovému termínu zvýšení sazeb. Na druhou stranu nám vyjádření guvernéra Rusnoka, že šance zvýšení sazeb v prosinci je 50 %, připadá poměrně jestřábí. To naznačuje, že se bankovní rada mohla již na listopadovém jednání seriózně bavit o 50bodovém růstu sazeb, nakonec se však přiklonila k pozvolnému zvyšování s možností dalšího růstu již v prosinci. Z toho titulu tak nelze prosincový růst sazeb vyloučit. Z pohledu tuzemské ekonomiky je však měsíční rozdíl v načasování téměř zanedbatelný. Důležité je, že sazby v blízkém horizontu příštích dvou měsíců opět vzrostou a postupné zvyšování bude pokračovat i v příštím roce.

Jakub Seidler
hlavní ekonom pro ČR - ING Bank N.V.
Datum vytvoření: Pondělí, 18. Prosinec 2017

Historická prohra Theresy Mayové, na co budou trhy citlivé?

Ne, které zaznělo v britském parlamentu při hlasování o brexitu bylo hodně silné. Theresa Mayová...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Rizika evropské ekonomiky narůstají

Pozornost nejenom finančních trhů se bude dnes upírat především do Británie, kde má tamní...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

7 dní s korunou: Inflace půjde nahoru napříč kontinenty

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank