Přejít k hlavnímu obsahu
Nálada v ekonomice: Podnikatelé začínají být po čase skeptičtí
Podle zveřejněných údajů statistického úřadu se celkový sentiment v české ekonomice v únoru zhoršil, a to v důsledku narůstajícího pesimismu podnikatelského sektoru. Nálada spotřebitelů se v posledním měsíci naproti tomu zlepšila, ale ne natolik, a by vykompenzovala horší pohled firem.

V největším tuzemském odvětví – v průmyslu – jde zhoršení nálady na vrub slabé poptávce. Ukazuje se tak, že dřívější očekávání růstu se zatím nenaplňují a firmy zatím zlepšení zájmu o jejich produkci ještě nepociťují, ani prozatím ještě neočekávají.

Skeptičtější ohledně poptávky jsou i podnikatelé ve službách, které právě v letošním roce měly konečně pocítit zvýšený zájem ze strany kupujících díky ustupující inflaci. I zde je vidět, že firmy revidují své plány na následující tři měsíce, nicméně nabírat nové zaměstnance hodlají dál.

Zlepšení – jako jediné odvětví – vnímá stavebnictví, i když ani firmy v tomto odvětví si už nejsou jisté budoucí poptávkou jako třeba ještě před měsícem.

Mírný optimismus je vidět mezi spotřebiteli, kteří očekávají zlepšení celkové ekonomické i vlastní finanční situace v následujících 12 měsících. Nejde však o nějakou silnou euforie, ale jen drobný posun oproti předchozím měsícům.

Celkově zapadají dnešní výsledky nálad do scénáře jen velmi pomalého restartu české ekonomiky. Není to až takové překvapení, vezmeme-li v úvahu situaci v Německu a vůbec v zemích eurozóny.

Dokud nezačne růst poptávka, budou výhledy stát jen na víře, a nikoliv na nových zakázkách. Ne náhodou je hodnocení zahraničních zakázek u průmyslu tak mizerné jako v době počínajícího covidu.

Datum vytvoření: 24/02/2024
Petr Dufek, - hlavní ekonom Banky Creditas

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš