Koruna ve znamení Fedu a brexitu… ČNB ji v nejbližší době nepomůže

Trochu ve stínu brexitu zůstává dnešní zasedání amerického Fedu a čtvrteční návštěva čínského prezidenta Xi Jinpinga na jihu Evropy. Americký Fed dnes podle našeho názoru ponechá sazby beze změny, pro reakci trhů ovšem bude důležité sledovat změny v prognóze a eventuální zastavení kvantitativního utahování (prodejů aktiv z bilance Fedu).

Fed ve finále v novém výhledu (dot plots) může ponechat předpoklad jednoho růstu sazeb v tomto roce, se kterým trhy už nepočítají. To může být pro dolar lehce pozitivní. Pro rozvíjející se trhy včetně koruny to sice úplně dobrá zpráva není, ty však ve finále mohou (především v Evropě) sledovat další vývoj jednání kolem brexitu.

Opravdovým rizikem pro středoevropské měny by byl nárůst pravděpodobnosti tvrdého brexitu ve chvíli, kdy by Theresa Mayová nedokázala najít kompromisní shodu ohledně podmínek odkladu brexitu. Při četbě ranních Financial Times takový scénář zatím nelze zcela vyloučit.

Koruně se ostatně také nemusí zamlouvat rostoucí opatrnost členů bankovní rady ČNB. Viceguvernér Marek Mora včera poměrně jasně řekl, že v březnu zvyšovat sazby nechce. Konzervativní vyčkávání má tak stále více zastánců, což hraje do karet našemu výhledu. Ten počítá s dalším růstem sazeb až později v tomto roce, zatímco trh stále ze zhruba 40 % počítá s růstem sazeb do tří měsíců… Po odeznění vnějších rizik (brexit a spol.) ovšem nadále předpokládáme ještě jedno zvýšení sazeb v příštím roce - zde jsme na rozdíl od trhu naopak optimisty (ten do dvou let počítá naopak s nižšími sazbami). 
 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
Datum vytvoření: Středa, 20. Březen 2019

Nálada v české ekonomice znovu klesá

Zatímco v německé ekonomice je největší vlna pesimismu snad už pomalu na ústupu, v české se...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Střední Evropa odolává německému zpomalení

Zatímco hospodářský růst v eurozóně zaostává v tomto roce za očekáváním, region střední Evropy...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Německo o vlásek uniklo „technické“ recesi, Česko překvapilo slabším růstem

Česká ekonomika zahlásila lehce horší výsledky - mezikvartální tempo růstu zpomalilo na 0,3%,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance