Další utahování měnových podmínek doma i v zahraničí

Ve čtvrtek minulého týdne ČNB podle očekávání zvedla opět úrokové sazby a zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Poprvé od začátku kurzového závazku obsahuje i očekávaný vývoj kurzu koruny. Podle nové prognózy by se měla míra inflace pohybovat i po zbytek roku nad dvouprocentním cílem. Ze zveřejněné trajektorie vývoje tříměsíčního PRIBORu (těsně pod 1 %) však nelze vyvodit další zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Guvernér J. Rusnok ovšem oznámil, že druhé zvýšení sazeb je „vysoce pravděpodobné“. Zbytek utahování měnových podmínek tak proběhne podle centrální banky skrze rychlejší posilování koruny, než s jakým počítá naše prognóza i trh.

Nová prognóza kurzu by podle slov guvernéra neměla být považována za závazek. Nicméně lze očekávat, že v případě nedostatečného posilování koruny, bude bankovní rada nejprve verbálně intervenovat ve prospěch rychlejšího utahování měnových podmínek a v případě neúspěchu, bude ČNB opět zvyšovat své úrokové sazby. Otázkou je, jestli dvojí navýšení sazeb spolu s posilováním koruny bude ČNB stačit, aby dostala inflaci ke svému cíli do konce roku. Podle našeho názoru další kumulace inflačních tlaků (především mzdových) dotlačí ČNB i ke třetímu navýšení sazeb ještě v tomto roce a dvoutýdenní repo sazba tak dosáhne 1,25 %. Rychlejší posilování v prognóze ČNB bylo možné očekávat vzhledem k jejich modelu založeném na nekryté úrokové paritě. Kurz je tedy ovlivňován úrokovým diferenciálem, který je v současnosti veliký. Centrální bance se tak nechce dále zvyšovat úrokové sazby a sází spíše na další posilování koruny. Potenciálním rizikem tohoto plánu je samotná ČNB. Kdyby bankovní rada nedodala další zvýšení sazeb v tomto roce, mohlo by se stát, že si to zahraniční spekulanti vysvětlí jako přestávku v „normalizaci“ měnové politiky a rozhodnou se odejít. V té chvíli se vrací starý problém „překoupenosti“ koruny a hrozba hromadného exitu z korunového trhu.

Minulý týden zasedal také americký Fed, který rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí bylo jednomyslné, nicméně se změnil pohled bankovní rady na výhled inflace. Centrální banka nyní očekává, že se dostane ve střednědobém horizontu k dvouprocentnímu cíli. Ještě v prosinci bylo prohlášení výrazně pesimističtější. Z toho vyplývá, že další zvýšení sazeb pravděpodobně proběhne už koncem března. Takovému rozhodnutí přikládá vysokou pravděpodobnost i trh (92 %). Pro celý rok tak tým RBI očekává celkem tři až čtyři zvýšení úrokových sazeb.

V souvislosti s výsledky prvních měnověpolitických jednání v tomto roce a akcelerací současného trendu změnil tým RBI svůj výhled pro EUR/USD. Podle nové prognózy by si euro mělo i nadále udržet současné tempo posilování až k 1,26 na konci první poloviny roku a k 1,30 na konci roku tohoto roku.

 

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Pondělí, 5. Únor 2018

Třetí propad automobilového trhu v EU za sebou

Úspěch české ekonomiky je v posledních letech spojený s automobilovým průmyslem, který přímo sám...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

7 dní s korunou: ECB po třech letech ukončí kvantitativní uvolňování

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie jako na horské dráze

Trhy zažívají návrat extrémní volatility. Včera americký akciový index Dow Jones ztrácel pod...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance