Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB se líbí silná koruna a na nižší sazby si budou muset trhy počkat
Česká národní banka ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny. S novou prognózou v ruce však guvernér Aleš Michl trhům naservíroval o něco více jestřábí komentář, než pravděpodobně čekaly. Jádrem jeho sdělení je, že silná koruna se centrální bance líbí a nehledě na ni plánuje bankovní rada držet úrokové sazby delší dobu beze změny na 7 %. To je konzistentní s naším výhledem, ve kterém počítáme s prvním poklesem sazeb až v posledním kvartále tohoto roku.

Podle našeho očekávání ČNB zlepšila prognózu HDP na tento rok a očekává nyní podobně jako ministerstvo financí jen kosmetický pokles o 0,3 %. Náš výhled pro rok 2023 počítá ještě s mělčí recesí (+0,3 %), ovšem podobně jako centrální banka pak nevěříme ve výrazný růst ekonomiky v roce nadcházejícím - doznívání výrazného nabídkového šoku bude omezovat prostor pro růst poptávky napříč celou Evropou. 

ČNB také podle očekávání zvýšila výhled na inflaci pro tento rok (10,8 %), který se od našeho příliš neodlišuje. Co je však překvapivé, je poměrně rychlý předpokládaný návrat inflace k cíli v roce 2024, kdy centrální bankéři očekávají již průměrnou inflaci v okolí cíle (2,2 %). Takový scénář považujeme za dosti optimistický.

Inflační “optimismus” prognózy na horizontu měnové politiky ovšem může odrážet prognózou předpokládané další zvýšení úrokových sazeb k 8 %. K tomu však ve skutečnosti nedojde. Bankovní rada se opět v tomto bodě vůči prognóze vymezila - sazby dále zvyšovat nechce a raději je bude držet stabilní na 7 % po “delší dobu”. Jak dlouhá ta doba bude, to je otázka. Mohou to naznačit detaily citlivostního scénáře, který ČNB představí zítra. Již dnes však Aleš Michl hovořil o tom, že trhy se v tuto chvíli ve svých sázkách na pokles sazeb “mýlí” - podceňují ochotu ČNB držet sazby relativně vysoko delší dobu. 

Současně s tím Aleš Michl několikrát zopakoval, že se mu líbí silná koruna a v tuto chvíli pro centrální banku není tématem její nebezpečí pro export, ale především její pozitivní působení na inflaci. I proto koruna zůstává po zasedání relativně silná (a to nehledě na to, že ČNB předpokládá v prognóze dál spíše oslabování české měny).

Datum vytvoření: 06/02/2023
Jan Bureš, - hlavní ekonom Patria Finance

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Zklidnění na trzích dává Fedu šanci zvýšit sazby Ještě před propuknutím aktuálních finančních turbulencí se zdálo nejpravděpodobn... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila V únoru dál zdražovaly zejména některé potraviny v čele se zeleninou (+12,7 %) a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Další měsíc bez intervencí I když ČNB neintervenuje, působí její kurzový „slib“ jako stabilizační faktor. D... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek