Přejít k hlavnímu obsahu
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám
Inflace v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 %, což bylo více než jsme čekali my (0,4 %), ČNB (0,3 %) i trh (0,2 %). Meziročně tak dynamika cen zrychlila na 2,9 %, což je 0,4procentního bodu nad poslední květnovou prognózou centrální banky.

Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravin 
(+ 1,7 % meziměsíčně), za kterým stály zejména ceny masa, mléčných výrobků a zeleniny. Potraviny, které v posledních měsících poměrně výrazně zlevnily, tak v průběhu dubna začaly opět růst. Navíc se začínáme porovnávat s měsíci v roce 2023, kdy potraviny již začaly zlevňovat a jejich pozitivní dopad na meziroční inflaci začíná viditelně slábnout - zatímco v březnu meziročně zlevnily o 5,8 %, v dubnu to bylo pouze o 2,7 %. V dalších měsících pravděpodobně potraviny budou dál lehce zdražovat a jejich pozitivní efekt do inflace bude vyprchávat. 

Na druhé straně se ukazuje, že u některých služeb (pohostinství a hoteliérství) inflační momentum slábne, stejně tak jako u ne-energetického zboží (například textil a obuv). To ovšem neplatí pro všechny složky jádrové inflace - ceny v kultuře nebo nájemné naopak zrychlily. I tak jádrová inflace pravděpodobně (až ji ČNB odpoledne zveřejní) může tentokrát v dynamice zaostat za celkovou inflací.

Z pohledu dalšího vývoje předpokládáme nyní v nejbližších měsících inflaci v okolí stávajících hodnot a pak její pokles do blízkosti 2,0 % v letních měsících, daný dalším zlevněním energií a příznivou srovnávací základnou. Konec roku bude naopak ve znamení dalšího odeznívání pozitivního efektu cen potravin a můžeme se pak s inflací blížit do blízkosti 3 %.

Z pohledu centrální banky je sice dnešní překvapení primárně o „potravinách“, ale i tak bude vyšší číslo psychologicky působit na bankovní radu. Nově předpokládáme, že centrální bankéři budou v souladu s prognózou snižovat úrokové sazby již „pouze“ po 25bps na 4 % na konci tohoto roku a na 3,5 % na konci roku 2025.

Současně také budou ochotni tolerovat výraznější zisky české koruny, kterou květnová prognóza předpokládala ve 2. čtvrtletí na úrovních v okolí 25,20 EUR/CZK.

Datum vytvoření: 13/05/2024
Jan Bureš, - hlavní ekonom Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika si v závěru loňského roku udržela tempo Podle očekávání ekonomiku táhnou nahoru domácnosti, kterým se díky výrazně nižší... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ECB znovu snižuje úrokové sazby a míří k neutrálu Dnešní zasedání se tak příliš nelišilo od toho prosincového. V rámci Rady guvern... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Fed se nastavil do módu „počkáme a uvidíme“ Američtí centrální bankéři se přitom rozhodli pauzírovat jednak proto, že pokrok... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák