Od června do srpna letošního roku platili klienti Monety nejčastěji v eurech (58 %), polských zlotých (19 %) a maďarských forintech (4 %). V žebříčku počtu plateb u obchodníků vede z navštívených zemí již tradičně Polsko, kde klienti banky uskutečnili více než půl milionu transakcí, následované Německem a Itálií. Průměrná výše jedné platby kartou je v přepočtu 730 korun.
„V loňském roce jsme zaznamenali vysoký meziroční nárůst objemu a počtu transakcí, což bylo způsobeno dozníváním covidových opatření a inflační nákupní horečkou v levnějších sousedních zemích. Letošní rok se již z pohledu plateb stabilizoval a stále častěji vidíme klienty využívat platební kartu v zahraničí stejným způsobem, jako by s ní platili v České republice. Těší mě, že si stále více lidí uvědomuje, že platební karta je při cestování bezpečnější a pohodlnější alternativou k nošení velkého množství hotovosti,“ říká Andrew Gerber, Chief Retail Banking Officer MONETA Money Bank.
Nejčastěji cestovatelé nakupovali v obchodech s potravinami a v supermarketech, dále v restauracích a stravovacích místech, a poté na čerpacích stanicích.
Většina klientů platí v zahraničí stejnou kartu jako v tuzemsku. Pokud však klient často cestuje do zemí, kde se platí eurem nebo americkými dolary, banka mu doporučuje založení cizoměnového účtu. Kromě virtuální a fyzické platební karty získá také online Směnárnu, která umožňuje směňovat peníze přímo v mobilní aplikaci Smart Banka.
Tu během letošního léta využilo o 12 % klientů více než v minulém roce a počet transakcí skrze směnárnu vzrostl o 20 %. Online Směnárna zároveň nabízí výhodný kurz, který se mění dynamicky dle aktuální situace na měnovém trhu. Klient má finance okamžitě k dispozici, nemusí chodit na pobočku ani do kamenné směnárny. Následné placení u obchodníka je navíc již bez konverze, klient se tak nemusí obávat takzvaného DCC a s ním spojených poplatků.