Příspěvek bude přidělen žadatelům na základě rozhodnutí výběrové komise. Maximální výše příspěvku na žadatele je 150 000 Kč, celkem bude na pomoc v postižených regionech uvolněno až 5 milionů korun. O podporu ČSOB se ve speciální grantové výzvě ČSOB pomáhá regionům: Povodně 2024 mohou kromě neziskových organizací ucházet také obce, spolky obcí a místní akční skupiny.
„Míra škod, kterou utrpěly zasažené oblasti během nedávných povodní, je mimořádná. Proto jsme už minulý týden spustili několik programů určených našim klientům z řad fyzických osob i firem, které jim pomáhají se s následky katastrofy vypořádat. Jde například o odklady splátek hypoték a úvěrů, zálohy na opravy z pojištění nebo zrychlené vyřizování škodných událostí. Nyní rozšiřujeme záběr naší pomoci prostřednictvím neziskových organizací a obcí na všechny obyvatele zasažených regionů,” uvádí Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.
S ohledem na okolnosti bude celý proces ve srovnání s obvyklým postupem v rámci programu ČSOB pomáhá regionům výrazně urychlen. Ve speciální grantové výzvě odpadne jak hlasování veřejnosti, tak fáze veřejné sbírky, která je jinak nedílnou součástí realizace projektů. Uzávěrka byla oproti původně stanovenému termínu pro podání standardních přihlášek posunuta až na 7. říjen. Žádosti ČSOB přijímá online na csobpomaharegionum.csob.cz.
Speciální grantová výzva ČSOB pomáhá regionům: Povodně 2024 je určena výhradně na podporu veřejně prospěšných projektů nekomerčního charakteru pro pomoc v povodněmi zasažených oblastech. Žadatelem může být v tomto případě pouze právnická osoba (nikoliv tedy obchodní společnosti ani fyzické osoby), a to nezisková nebo příspěvková organizace, místní akční skupina, obec nebo svazek obcí. Oblast působení neziskových organizací, které mohou o grant žádat, je velmi široká - jde o činnost ve sféře sociální a humanitární, vzdělávací, kulturní, zdravotní, týkající se ochrany lidských práv, rozvoje regionů, ochrany životního prostředí i péče o ohrožené a znevýhodněné děti a mládež.
„Chceme, aby prostředky určené na pomoc po povodních byly rozděleny maximálně férově a transparentně. Proto v odborné komisi, která bude přihlášené projekty posuzovat, zasednou kromě našich zástupců i odborníci z neziskového sektoru, médií a další respektované regionální osobnosti,” upřesňuje Aleš Blažek.
Vedle výše uvedených aktivit vyhlásila skupina ČSOB společně s Člověkem v tísni na dárcovské platformě Darujspravne.cz veřejnou sbírku SOS Povodně, jejíž výtěžek zdvojnásobí. Ta je zaměřena na okamžitou materiální pomoc postiženým domácnostem a zejména zranitelným skupinám obyvatel, jako jsou lidé bez příbuzných, senioři nebo samoživitelé. Program ČSOB pomáhá regionům je pak zaměřen na komunitní obnovu a rozvoj regionů. Oba projekty se tak doplňují.