Týdenní výhled (10. června - 14. června)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Na rozjezd do nového týdne dostaly finanční trhy dobrou zprávu v podobě neuvalení amerických cel na Mexiko. USA jsou spokojeny s dohodou, která znesnadní migrantům volný průchod Mexikem a na tuto zemi naloží více povinností a nákladů spojených s migrací. Hlavní fronta obchodní války mezi Čínou a USA se nehýbe. Zprávy z dílčích setkání zůstávají diplomaticky mnohoznačné.

Zásadním prvkem podpory pro trhy je výhled změkčení měnové politiky. Preferovanou variantou je samozřejmě ta, že uvolnění politiky přijde s dostatečným předstihem před ekonomickými problémy, jejichž dopad pomůže tlumit. Pokud by však ekonomiky začaly slábnout už teď, měnová politika s tím už nic nezmůže. Proto budou důležité i signály o tom, jak to v hlavních ekonomických oblastech vypadá.

Čína už vyslala svým zahraničním obchodem signál, že domácí poptávka slábne, zatímco vyvážet se daří lépe, než se čekalo. Během týdne se přidají údaje o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Stále se domníváme, že čím slabší čínské hospodářství, tím více bude země chtít se dohodnout s USA. Na druhou stranu lze ovšem čekat, že jakákoli ekonomická slabost zvýrazní i požadavky Donalda Trumpa.

Spojené státy přispějí rovněž čísly o maloobchodu a výkonu průmyslu. K tomu dodají inflační data, podle kterých budou trhy usuzovat o ochotě bankéřů brzy snížit sazby. Celková inflace by podle odhadů měly mírně zpomalit, zatímco jádrová má zůstat těsně nad 2 procenty.

Poslední týdny jsou celkem bohaté na poli fúzí a akvizic. Nový týden startuje další M&A bombou v podobě akvizice amerického zbrojaře Raytheon průmyslovým koncernem United Technologies. Nově vzniklá Raytheon Technologies by měla být obrem s ročními tržbami v řádu 74 mld. USD. Transakce bude vypořádána v akciích. Stávající akcionáři United Technologies budou v nově vzniklé entitě ovládat 57 % akcií. Akcionáři Raytheon dostanou za každou akcii 2,3348 akcie United Technologies. Transakce by měla být dokončena v 1H20 poté, co se z United Technologies oddělí výtahy Otis a klimatizace Carrier. K leteckým motorům Pratt & Whitney (UTX) tak přibyde např. raketová obrana Patriot (RTN). Divokou kartou pro schválení transakce bude Pentagon, jemuž se nemusí líbit rostoucí koncentrace na straně svých dodavatelů. Případný úspěch transakce pak téměř s jistotou „vybaví“ United Technologies (jakožto zbrojaři) členství na blacklistu naší matky KBC, což bohužel bude mít za následek konec naší analytické podpory na daném titulu.

V korporátním kalendáři je pusto, jediným jménem je čtvrteční Broadcom, který ovšem má potenciál ovlivnit sentiment v rámci celého polovodičového sektoru.

Datum vytvoření: Pondělí, 10. Červen 2019

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Česká ekonomika si (zatím) udržela tempo

První odhad růstu české ekonomiky za druhé čtvrtletí naznačuje, že si tuzemské hospodářství...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Italská koaliční krize a německé HDP rozhodnou o náladě v Evropě

Jako by nejistoty na trzích nebylo málo, a tak ke konci týdne přišel nový zásah z Itálie. Liga...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance