Přejít k hlavnímu obsahu
Stavebnictví letos poprvé v mínusu

Stavební výroba se v červenci propadla o 3,7 %. Po zohlednění vyššího počtu pracovních dnů dosáhl její propad dokonce 5,2 %. 

Aktuální negativní výsledek stavebnictví není až tak překvapivý, když vezmeme v úvahu silný srovnávací základ z loňského roku, kdy se – jak uvádí statistický úřad – zintenzivnily práce na odstraňování následků povodní. 

Nejnovější čísla ze stavebnictví navíc potvrzují naše očekávání, že silné výsledky stavebnictví v prvním pololetí nejsou zatím udržitelné. Přesto to nejhorší z pohledu posledních šesti let má už stavebnictví, podle našeho názoru, za sebou. Zlepšuje se situace v zakázkách a obrat k lepšímu postupně zažívá i trh s byty. 

Oživení bytové výstavby potvrzují i červnová čísla, podle kterých se počet nově stavěných bytů zvýšil o téměř 23 %. Samotný dvojciferný nárůst je sice úctyhodný, ale samotná absolutní čísla až tak neohromí. Každopádně jde o pozitivní vývoj, který odráží zvýšený zájem o nové bydlení především v největších městech a jejich okolí. 

Dlouhodobá recese stavebnictví se pomalu stává minulostí a nyní jde jen o to, aby svým dílem přispěl i veřejný sektor v podobě nových zakázek, které byly v posledních letech terčem úsporných opatření. Letošní celoroční výsledek stavebnictví by mohl být mírně pozitivní, byť se bude zřejmě jednat pouze o kladnou nulu. 

 

Datum vytvoření: 18/09/2014
-- Redakce

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB si dává přestávku Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové polit... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly Celkový indikátor důvěry podnikatelů sice lehce poklesl (o 1 bod na úroveň 100),... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku Zároveň je třeba dodat, že odhadovaná trajektorie úrokových sazeb vysílá lehce j... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák