Přejít k hlavnímu obsahu
Program Seed Starter od České spořitelny expanduje do Rumunska
Korporátní venture kapitálový program Seed Starter, který již více než tři roky funguje pod hlavičkou České spořitelny, proniká do další země regionu. Po loňské expanzi na Slovensko oznámila v těchto dnech spuštění programu také rumunská Banca Comercială Română (BCR) – Seed Starter se tak dostává do třetí země, ve které působí skupina Erste. Pro Rumunsko představuje Seed Starter první CVC program spuštěný bankou – BCR Seed Starter plánuje v příštích pěti letech investovat do tamních startupů 5 milionů eur.
Romania

Korporátní VC program Seed Starter, který před třemi lety vznikl pod hlavičkou České spořitelny, míří do Rumunska – rumunská Banca Comercială Română (BCR) se po Slovenské spořitelně stává třetí bankou skupiny Erste, která přichází se systematickou podporou nadějných technologických inovací.

„Výsledky Seed Starteru v Česku se setkávají s pozitivní odezvou v celé skupině Erste a bylo jen otázkou času, kdy tento ověřený model převedeme do dalších zemí. V expanzi programu na rumunský trh vidím obrovský potenciál pro české a slovenské startupy, které má Seed Starter v portfoliu – inovace, které jsme již podpořili, mají nyní velmi dobrou výchozí pozici k dalšímu zahraničnímu škálování,“ říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter České spořitelny s tím, že BCR představuje banku s téměř třemi miliony klientů, k nimž se mohou české a slovenské inovace v dohledné době dostat.

Obdobně, jako je tomu v případě České a Slovenské spořitelny, tak i BCR plánuje prostřednictvím programu Seed Starter přispět k rozvoji tamní startupové scény a podpořit rozvoj technologických inovací, které představují vzájemnou synergii s finanční institucí. Rumunská banka hodlá investovat do startupového ekosystému v příštích pěti letech 5 milionů eur. Program bude poskytovat startupům nejen finanční investici, ale také dlouhodobou komplexní podporu v podobě inkubace a akcelerace.

Program Seed Starter, který podporuje nové technologie a přináší inspiraci a inovace do bankovnictví, budí pozornost napříč celou skupinou Erste. Dá se tak očekávat, že se v dohledné době k tomuto konceptu podpory startupů a inovací přidají i některé další banky ze skupiny. Pro Seed Starter hovoří i dosavadní pozitivní výsledky programu. Za první tři roky existence Seed Starter České spořitelny podpořil 8 perspektivních českých a slovenských startupů, do nichž fond zainvestoval celkem 185 milionů korun. Aktuální tržní hodnota portfolia činí 405 milionů korun.

Datum vytvoření: 28/11/2023

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Česká „nároková“ ekonomika, aneb každý natahuje ruku Pondělní protesty zemědělců zase připomněly, jak mohutně jsou na dotacích závisl... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš