Nevědomé dluhy a zneužití identity hlídá velký registr

Další tisíce jen tápou a neví, zda vlastně odešla splátka hypotéky na jejich bytu či dům.

Registr všech spotřebitelských bankovních úvěrů v Česku, a většiny nebankovních půjček, CRIF proto spustil novou praktickou službu.

Za pět set korun ročně za oba registry vypracuje klientovi na požádání finanční zprávu, která ukáže, zda někde nezůstaly závazky po splatnosti. Mohou to být i zapomenuté drobné, třeba z nepovoleného přečerpání kontokorentu nebo částky vzniklé nedoplatkem při refinancování úvěru jiným úvěrem. Zapomenuté platby zůstávají také při rozvodech či změnách trvalého bydliště. Jenže žádá-li pak klient o hypotéku či půjčku, může takový nedoplatek znamenat, že jí nedostane. Bance se v registru rozsvítí pomyslná červená kontrolka. A vlastně zbytečně.

Ověřovací sms

Další výhodou hlídací služby CRIF je, že pokud na vaše jméno je zažádáno o nebankovní či bankovní půjčku, přijde vám ověřovací sms.

Služba „Hlídám si, kolik mám“ je již dostupná prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz. Uživatele upozorní nejen na případné zneužití jejich identity, ale také na další významné změny na jejich úvěrové zprávě jako například na opožděnou splátku. Uživatelé služby mají informace k dispozici po přihlášení v klientské zóně portálu nebo jsou informováni prostřednictvím e-mailu či SMS.

„Do problémů se totiž člověk nemusí dostat vlastní vinou. V praxi se setkáváme s případy, kdy se lidé dostali do dluhů, aniž by o tom věděli. Jde například o situace, kdy jsou ručiteli a dlužník bez jejich vědomí přestane úvěr splácet. Problémové mohou být také společné hypotéky u rozvedených manželů,“ upozornila Romana Knyblová ze společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která službu provozuje.

Časté jsou podle ní bohužel i pokusy o úvěrové podvody na základě odcizených či ztracených dokladů. „Z aktuálně zveřejněných statistik Policie ČR totiž vyplývá, že věřitelé policii v roce 2015 oznámili téměř 1 300 případů označených jako úvěrový podvod a podvod platební kartou v celkovém objemu škody ve výši 58 621 000 Kč,“ dodala Knyblová.

Dobré účty, dělají dobré přátele

V praxi se také stává, že lidé zapomenou na drobné neuhrazené závazky při změně banky či u plateb kreditní kartou.

Aktuální přehledy o tom, jak si stojíme v úvěrových registrech, mohou přitom pomoci předejít mnoha nedorozuměním. Jde především o méně viditelné závazky, např. z kontokorentních účtů a kreditních karet nebo z poplatků za nepoužívané služby. Pravidelné úvěrové zprávy také zvyšují pozornost dlužníka k vlastním finančním závazkům, ať již je splácí nebo ne. Dobrý přehled o vlastních financích je základem správného vedení osobního a domácího rozpočtu,“ připomněl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Datum vytvoření: Čtvrtek, 10. Březen 2016

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB