Přejít k hlavnímu obsahu
Návštěvnické centrum ČNB oslaví rok fungování
Návštěvnické centrum v sobotu 20. května 2023 oslaví rok od svého otevření. Po celý slavnostní den od 9.00 do 17.00 bude připraven bohatý program plný kreativních aktivit a soutěží. Zábavu a poučení najde každý – od předškolních dětí po seniory. Celodenní program bude možné navštívit bez předchozí rezervace a zdarma.

V Návštěvnickém centru ČNB se vydají na cestu za poznáním ve dvou stálých expozicích Za Měnou a Lidé a peníze a navštíví krátkodobé výstavy Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993 k výročí třiceti let od vzniku české koruny i výstavu Zakladatelé československé měny, připomínající osobnosti a dílo Aloise Rašína a Karla Engliše. Kromě prohlídek expozic je budou čekat i další aktivity, jako třeba kreativní workshopy a soutěže o ceny. A to není vše! Budou si moci zahrát venkovní únikovou hru a odhalit při ní finanční podvody. Slavnostním dnem bude provázet kouzelník Pavel Dolejška.

Guvernér ČNB Aleš Michl předá historicky první ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti.

„Cena guvernéra má za cíl ocenit, podpořit a propagovat tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice. ČNB se rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti věnuje dlouhodobě, svými aktivitami se zaměřuje především na žáky 2. stupně základních škol, studenty středních škol a širokou veřejnost. Jsem rád, že cenu předáme symbolicky právě v den prvních narozenin Návštěvnického centra,“ řekl guvernér Aleš Michl.

Zájemci o měnovou historii se během narozeninového dne mohou těšit na speciální prohlídku výstavy Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, kterou je provede autor výstavy a hlavní archivář ČNB Jakub Kunert. Během prohlídky bude vysvětlena nejen takzvaná měnová odluka, ale i důležité detaily rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky. Návštěvníci se dozvědí o vzniku České národní banky a Národní banky Slovenska, tehdejší roli Státní banky československé či o přípravě nových bankovek a mincí, jejichž návrhy i finální podoba jsou na výstavě také k vidění.

Součásti oslav prvních narozenin Návštěvnického centra ČNB je i účast na doprovodném programu festivalu Open House Praha. V narozeninovém týdnu, konkrétně 18. května, proběhne v rámci festivalu přednáška k historii hlavní budovy ČNB. Zájemce o architekturu seznámí s málo známými detaily sídla původní Živnostenské banky a zároveň budou mít unikátní možnost prohlédnout si cenné archivní dokumenty a fotografie. Poutavou historií je opět provede Jakub Kunert.

Datum vytvoření: 18/05/2023

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko