Přejít k hlavnímu obsahu
MONETA varuje před investičními podvody s využitím deepfake videí
Na internetu v poslední době narůstá počet podvodných nabídek investic, které lákají na vidinu snadného a rychlého zisku. Tyto podvody jsou čím dál sofistikovanější a využívají moderní technologie, jako jsou takzvaná deepfake videa, kde jsou známé osobnosti a renomované společnosti falešně prezentovány jako propagátoři investičních příležitostí. MONETA Money Bank upozorňuje, že za posledních devět měsíců registruje více než 450 obětí, kteří přišli o téměř 40 milionů korun.

Zatímco v loňském roce si běžný podvodník vystačil se smyšleným článkem o jednoduchém zbohatnutí známých osob, současné podvodné investiční kampaně jsou více sofistikované a šíří se hlavně na sociálních sítích. „V rámci podvodů představují finanční ztráty spojené s investičními podvody až třetinu celkových ztrát. Mnoho lidí se stává jejich obětí právě pod vidinou rychlého a snadného zisku,“ upozorňuje Jiří Poláček, senior manažer Risk Models & Fraud Management MONETA Money Bank.

Aktuálně jsou efektivním nástrojem investičních podvodů i falešná, takzvaná deepfake videa, ve kterých populární osobnosti, finanční odborníci či známé společnosti doporučují velmi výhodnou investici. Poté, co na tuto reklamu klient reaguje, objeví se mu výzva k vyplnění krátkého investičního dotazníku, včetně kontaktních údajů. Po jeho odeslání jej velmi rychle kontaktuje podvodný investiční specialista, který vysvětlí, jak může na těchto investicích zbohatnout.

„V této fázi přijdou klienti jen o několik tisíc korun, nicméně po několika dnech se znovu ozve tento falešný investiční specialista s tím, že první investice byla velmi výnosná, a nabídne vyplacení tohoto zisku. Pod záminkou pomoci v rámci dosažení dalších a vyšších zisků dochází navíc u klientů k instalaci programů pro vzdálený přístup, což umožní podvodníkovi získat kontrolu nad osobními informacemi i zařízením klienta,“ popisuje častý scénář podvodů Jiří Poláček. Kromě toho, že podvodníci klienta připraví o značnou část jeho peněz, dokážou načerpat i úvěr u nebankovních institucí prostřednictvím jeho bankovní identity.

Oběti mají mnohdy pocit, že na svém účtu skutečně vidí výnosy z investic, ale tyto prostředky pocházejí od dalších podvedených klientů. V některých případech podvodníci obětem dokonce doporučují, aby peníze převedly na jiné účty.

„Před tímto chováním důrazně varujeme naše klienty, jelikož v takovém případě by již nebyli pouze oběťmi podvodu, ale mohli by se stát takzvaným bílým koněm s trestní odpovědností za legalizaci prostředků z trestné činnosti,“ dodává Jiří Poláček.

MONETA radí, aby každý, kdo má podezření, že se stal obětí podvodu, ihned kontaktoval zákaznický servis banky. Včasné nahlášení incidentu výrazně zvyšuje šanci na navrácení ztracených prostředků. Banka také zdůrazňuje, že hlavní obranou proti těmto typům podvodů je obezřetnost. Klienti by neměli poskytovat své osobní údaje či umožňovat vzdálený přístup do svých zařízení nikomu, koho neznají nebo komu nedůvěřují.

Datum vytvoření: 16/10/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ECB snižuje sazby, v příštím roce dále povolí otěže Rozhodnutí Rady guvernérů se opírá o aktualizovanou makroekonomickou prognózu. T... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko