Přejít k hlavnímu obsahu
Komerční banka a Visa varují před zvýšeným rizikem podvodů v předvánočním čase
Předvánoční období je nejen časem radosti a příprav na svátky, ale také obdobím, kdy e-šmejdi vyvíjejí největší aktivitu. Každoročně roste počet karetních podvodů během předvánočního období až o třetinu. Komerční banka spolu se společností Visa proto varuje veřejnost, aby byla obezřetná a nenechala se oklamat lákavými nízkými cenami v e-shopech, podvodníky na bazarech nebo podvodnými SMS zprávami o čekajících zásilkách, které mohou vést k finančním ztrátám místo k pokojným svátkům.
Xmas

Počet kyberpodvodů před vánočními svátky každoročně roste. E-šmejdi využívají hektického předvánočního shonu a spoléhají na to, že lidé ve spěchu často ztrácejí obezřetnost. „Předvánoční čas plný shonu je pro podvodníky živnou půdou. Jejich metody se přitom rok od roku stále zdokonalují a jsou obtížně rozeznatelné, dávno neplatí špatná čestina, na první pohled podvodné odkazy.  Banky se snaží přiblížit se mezinárodním organizovaným skupinám i s pomocí AI. V roce 2024 se Komerční bance díky efektivním bezpečnostním opatřením a preventivním krokům podařilo ochránit finance klientů na platbách i kartách v celkové hodnotě téměř 700 milionů korun, což je meziročně o 84 % více. Tento výsledek jen dokládá naše obrovské investice do nových systémů v rámci mobilního a internetového bankovnictví KB+, kdy jsme vyměnili za nové všechny systémy - od karetních, platebních až po srdce banky,“ uvádí Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky.

Podle Petra Poláka, country managera Visa pro Českou republiku, si Česko v boji proti podvodům vede dobře.  „Díky inovativním technologiím a vysokému podílu tokenizovaných plateb si Česká republika udržuje velmi nízkou míru podvodů vůči celkovému objemu plateb v bezhotovostním prostředí, která je přibližně dvakrát nižší než evropský průměr. V časovém úseku od letošního Black Friday do Cyber Monday zaznamenala Visa v Česku meziročně o 13 % více transakcí a ve srovnání s loňskými nákupními akcemi jsme proaktivně zablokovali 2,5krát více podezření na podvod. Naším cílem je i nadále investovat do inovací a podporovat osvětu v oblasti digitální bezpečnosti,“ komentuje Petr Polák.

Mezi nejčastější podvody patří phishingové útoky – podvodné e-maily a SMS zprávy, které oběti lákají na „pozastavený balíček na cestě“ nebo na „výhodnou vánoční nabídku“. „Podvodníci stále častěji využívají i falešné e-shopy, které slibují značkové zboží za nereálné ceny, nebo bazarové podvody, kdy se vydávají za zájemce o koupi a zasílají podvodné odkazy. Před Vánoci je aktivita těchto podvodníků obzvlášť vysoká,“  varuje Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky.

Dalším rostoucím trendem jsou investiční podvody, které využívají deepfake videa a umělou inteligenci. Podvodníci vytvářejí falešné záznamy známých osobností, aby nalákali oběti k investicím do kryptoměn a dalších „zaručeně výnosných“ produktů.

Jak se chránit?

  1. Pozastavený balíček nebo výhodná nabídka? Buďte obezřetní!

Phishingové zprávy často apelují na naléhavost nebo emocionální reakce. Pokud obdržíte zprávu o „pozastaveném balíčku na cestě“ nebo lákavé „výhodné nabídce“, ověřte si pravost odesílatele a nikdy neklikejte na odkazy od neznámých zdrojů. Skutečné doručovací společnosti a e-shopy nikdy nevyžadují citlivé informace přes SMS.

  1. Nenechte se zlákat podezřele levnými nabídkami na falešných e-shopech.

Pokud vás láká značkové zboží za neuvěřitelně nízkou cenu, pozor! Před nákupem na neznámém e-shopu si vždy prověřte jeho hodnocení a recenze. Zaměřte se na zabezpečení stránky (https) a jasné kontaktní údaje. Skutečné obchody se neskrývají.

  1. Bazarové podvody – ověřujte zájemce i kupující.

Na bazarech buďte obzvlášť opatrní. Podvodníci se často vydávají za zájemce o koupi a posílají odkaz na údajnou platební bránu. Vždy ověřte, že jde o zabezpečený web, a nikdy nesdílejte své platební údaje. Naléhavost nebo sliby okamžité platby mohou být varovným signálem.

  1. Deepfake videa: slavné tváře vás k investici obvykle nelákají.

Podvodníci stále častěji využívají deepfake technologie a vytvářejí videa známých osobností, které údajně doporučují investice do kryptoměn nebo jiných „zaručeně výnosných“ produktů. Pokud vám video s oblíbenou celebritou nabízí rychlé zbohatnutí, vždy si ověřte, zda jde o oficiální zdroj.

  1. Spoofing a falešné volání: Nenechte se přesvědčit k převodu na „bezpečný účet“.

Podvodníci používají technologii spoofingu, aby napodobili hlas bankovního pracovníka nebo použili číslo, které vypadá jako oficiální bankovní linka. Pokud vám někdo volá s tím, že je třeba přesunout vaše finance na „bezpečný účet“, okamžitě zavěste a sami kontaktujte banku prostřednictvím oficiálních kanálů.

Datum vytvoření: 11/12/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Koruna na konci roku v laufu. Vydrží dobrá nálada v roce 2025? Zisky koruny odrážejí zejména příznivý vývoj úrokového diferenciálu. Zatímco saz... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek