„Všechny tyto společnosti poskytují úvěry za přijatelných cenových podmínek, zároveň jsou transparentní a vcelku klientsky vstřícné,” říká David Borges, analytik Člověka v tísni a jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování. „V první desítce se drží i tři nebankovní společnosti, což svědčí o tom, že ne každá nebankovní společnost musí být problematická. Je také vidět, že společnosti, které věnují našim připomínkám pozornost a pracují na zlepšení, dokázaly předběhnout své konkurenty,” doplňuje.
„Získané ocenění, které hodnotí transparentnost a férovost v poskytování osobních půjček, je pro nás velmi významné a bereme je jako důležitou zpětnou vazbu k našim službám i do budoucna. Zodpovědný přístup v poskytování úvěrů je pro nás dlouhodobou prioritou. Každou žádost pečlivě posuzujeme z hlediska schopnosti klienta úvěr splácet. Půjčky by měly sloužit k financování skutečně potřebných věcí, nikoliv impulzivních nákupů, a to platí například i u vánočních dárků,“ říká Petr Král, produktový manažer spotřebitelských úvěrů mBank.
Východiskem pro srovnání cen je modelová 50tisícová půjčka splácená pravidelnými splátkami po dobu dvou let. Úroková sazba takového úvěru se u nejlepších společností pohybuje zpravidla mezi 10 až 15 % ročně. Celkové náklady, tedy částka, o niž za dva roky půjčku přeplatíte, se pak zpravidla vejdou do 10 tisíc korun.
Pomyslné střední pásmo zabírají nebankovní společnosti, které chtějí za stejnou půjčku 20 až 40 tisíc korun. Ve spodní části žebříčku jsou poskytovatelé, kteří si za půjčku účtují i stovky procent ročně. Dlužník pak musí počítat s tím, že během dvou let zaplatí dvojnásobek toho, co si půjčil nebo i více.