Přejít k hlavnímu obsahu
České spořitelně meziročně mírně poklesl zisk
Česká spořitelna zveřejnila výsledky hospodaření za prvních 9 měsíců letošního roku. Dařilo se zejména úvěrům, zatímco výsledek obchodních operací a ostatní provozní položky růst zpomalily. Čistý zisk po zdanění dosáhl 19,1 miliardy korun, což je meziročně o 1,9 % méně.
Ceska sporitelna

Provozní výnosy vzrostly za prvních devět měsíců roku 2025 o 4,3 % na 43,5 miliardy korun, a to především díky pokračujícímu růstu čistého úrokového výnosu. Ten se zvýšil o 6,2 % na 31,2 miliardy korun, což odráží jak vyšší objem úvěrového portfolia, tak stále relativně příznivé úrokové marže. Pozitivním příspěvkem byly i poplatky a provize, jejichž čistý výnos se zvýšil o 2,8 % na 9,5 miliardy korun. 

Naopak se nedařilo obchodování na finančních trzích. Čistý zisk z obchodních operací klesl o 12,9 %, což se negativně promítlo do celkového růstu výnosů. Mírně lepšího výsledku dosáhla banka v položce „výnosy z pronájmu, dividendy a ostatní výnosy“, která meziročně vzrostla o 17,3 %.

Provozní náklady meziročně stouply o 6,4 % na 18,8 miliardy korun. I přesto však banka dokázala zvýšit provozní zisk, který dosáhl 24,7 miliardy korun, tedy o 2,9 % více než loni.

Úvěrové portfolio pokračuje v robustním růstu. Banka eviduje 8,1% meziroční nárůst úvěrů klientům. Výsledky tak ukazují na postupné oživení úvěrové poptávky jak ze strany domácností, tak firem. Vklady klientů vzrostly o 5,9 % na 1,58 bilionu korun, což představuje solidní, i když umírněnější dynamiku.  Celková aktiva banky vzrostla o 2,3 % na 2,1 bilionu korun. 

Datum vytvoření: 31/10/2025

linkedin

Komentáře komentáře
Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce Celkově holubičí vzkaz z posledního zasedání Fedu byl zesílen i další rétorikou,... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Inflace téměř na cíli ČNB K tomuto poklesu inflace dopomohly především potraviny, které za poslední měsíc ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na „plný plyn“ Růst je rovnoměrně rozložen mezi spotřebu, investice a zahraniční obchod, přičem... Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan bureš