Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika březen – zpomalení růstu vkladů i úvěrů
Celková suma aktiv bankovního sektoru v březnu zpomalila tempo růstu na 0,2 % meziměsíčně a ukončila první čtvrtletí na hodnotě 9 551,7 miliardy korun. V meziročním srovnání je bilanční suma vyšší o 9,1 %.
bank stats

Hlavní příčinou březnového zpomalení růstu byla nižší aktivita na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a u jiných úvěrových institucí v součtu poklesly o téměř 85 miliard korun. Zároveň zpomalila i dynamika klientských obchodů z únorového růstu o 1,6 % meziměsíčně na aktuálních 0,6 % meziměsíčně. Na druhou stranu došlo ke skokovému nárůstu hotovosti o 42,5 % meziměsíčně a zároveň pokračuje růst objemu dluhových cenných papírů v držení bank (+ 2,7 % meziměsíčně).

Celkový objem vkladů dosáhl na konci března hodnoty 6 172 miliard korun, což je o 0,2 % více než v předchozím měsíci a o 4,7 % více ve srovnání s březnem 2021. Za zpomalením tempa růstu vkladů stojí především meziměsíční pokles vkladů obyvatelstva o 0,8 % (-25,9 miliardy korun). To je jev, který jsme viděli naposledy v květnu 2017, a to v mnohem menší míře (-1,2 miliardy korun). Lze spekulovat, že větší část odlivu vkladů způsobila panika v počátku války na Ukrajině a je nyní držena v domácnostmi v hotovosti. Po odeznění prvotního šoku a vlivem vyššího úročení vkladů očekáváme částečný návrat do bankovního systému. Již nyní je patrný nárůst krátkodobých termínovaných vkladů s vyšším úročením (+4,1 % meziměsíčně). Vklady nefinančních podniků v březnu připsaly 0,8 % a v meziročním srovnání jsou vyšší o 8,1 %.

Objem klientských úvěrů v celkové hodnotě 3 925,4 miliardy korun v březnu zpomalil tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V meziročním srovnání jsou celkové úvěry vyšší o 4,2 %. Hlavní příčinou je pokles stávajícího objemu úvěrů nefinančním podnikům o 1,2 % meziměsíčně. Na druhou stranu v nově poskytnutých úvěrech firemní sektor v březnu ještě udržel vysokou aktivitu a uzavřel nové úvěrové smlouvy v objemu plně srovnatelném s předchozím měsícem (53,1 miliardy korun.). V objemu úvěrů poskytnutých obyvatelstvu došlo k mírnému zrychlení růstu na 0,8 % meziměsíčně, a tím i k udržení vysoké úrovně meziročního tempa růstu 10,9 %. 

V nových hypotečních úvěrech bylo v březnu poskytnuto více než 25 miliard korun, což je lehce více než v předchozím měsíci, avšak s nástupem platnosti regulatorních limitů ČNB lze očekávat další pokles poptávky po hypotékách. Naopak spotřebitelské úvěry dosáhly v březnu rekordní výše nových úvěrů 8,6 miliardy korun a jejich celkový objem je ve srovnání s rokem 2021 vyšší o 9,4 %.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 03/05/2022

 

linkedin

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek