Přejít k hlavnímu obsahu
Air Bank: Kapesné na bankovní účet posílá svým dětem až 30 % rodičů
Děti, které dostávají kapesné na účet, mají o důvod k radosti navíc. Průzkum agentury IPSOS pro Air Bank totiž ukázal, že jejich rodiče mají větší tendenci dávat jim peníze pravidelně, než je tomu v případech, kdy dostávají kapesné v hotovosti. Bankovní účet zároveň podle rodičů poskytuje lepší přehled o útratách potomků. Výše kapesného pak logicky roste s věkem. V šesti letech věku obvykle začíná na šedesáti korunách za měsíc a v patnácti letech už přesahuje pětistovku.

„Peníze podle průzkumu posílá svým dětem přímo na účet až 30 % rodičů. Zjistili jsme také, že pokud děti dostávají kapesné právě na účet, mají velkou výhodu, protože nadpoloviční většina z nich ho tímto způsobem dostává pravidelně. Díky tomu se navíc naučí pravidelnému rytmu hospodaření s penězi, který je bude provázet po celý život. Pokud děti dostávají kapesné v hotovosti, jedná se častěji o nepravidelné peníze nebo o odměnu za nějakou činnost, například výpomoc v domácnosti. Zhruba každý desátý rodič ale odměňuje ratolesti financemi také za dobré chování nebo známky,“ říká Petr Šmíd, vedoucí Oddělení výzkumu Air Bank.

Obvyklé měsíční kapesné se postupně zvyšuje spolu s věkem dítěte. V době začátku školní docházky, mezi šestým a sedmým rokem věku, začíná obvykle na 60 korunách měsíčně, v deseti letech dosahuje 150 korun a od patnácti let už převyšuje 500 korun. Ve výši kapesného přitom prakticky nehraje roli příjem domácnosti, ale především samotné potřeby dítěte. Průzkum navíc ukázal, že pokud dítě utratí celé kapesné předčasně, nemusí být nic ztraceno. 6 % rodičů dítěti přidá peníze vždy, když mu kapesné nevystačí. Pokud k tomu má potomek dobrý důvod, peníze mu přidá 74 % rodičů, 20 % se ale ani v takovém případě neslituje.

Každý pátý rodič dává dětem od šesti let jejich věku peníze přímo na účet, u dětí od patnácti let tak činí už třetina rodičů. Podle průzkumu je pro ně také velmi důležitý přehled o tom, za co děti své kapesné utrácejí. Minimálně jednou měsíčně kontroluje výdaje svých dětí 85 % dotázaných. A právě bankovní účet rodičům poskytuje mnohem lepší a jednodušší přehled o výdajích potomků, než když jim dávají peníze „na ruku“. K dalším benefitům bankovního účtu podle mínění rodičů patří i to, že se děti díky němu naučí s penězi lépe zacházet a zlepšují si svou finanční gramotnost.

„Většina dospělých dnes pracuje převážně s digitálními penězi, nákupy platí kartou, nájem posílají přes trvalý příkaz. Jejich děti vyrůstají obklopeny online prostředím, a je proto důležité učit je hospodařit nejen s hotovostí, ale i s digitálními penězi. Naši nejmenší klienti tak například mohou využívat dětskou verzi aplikace My Air, kde najdou přehledný a hravý vstup do správy svého kapesného v prostředí mobilního bankovnictví,“ říká Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.

Air Bank umožňuje využívat v roli disponenta běžný účet dětem od 10 let věku. Rodiče jako majitelé účtu mohou jednoduše prostřednictvím svého internetového nebo mobilního bankovnictví sledovat, jak jejich dítě s kapesným nakládá. V případě potřeby tak mohou zasáhnout radou anebo třeba nastavením limitů pro denní útraty nebo výběry z bankomatů.

Datum vytvoření: 20/07/2021

linkedin

Komentáře komentáře
ECB otáčí kormidlo: Od vysoké inflace ke slabému růstu Jinak řečeno, stále větší část Rady guvernérů je přesvědčena o udržitelnosti des... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká harmonizovaná inflace na trojce Tak jako ta národní v posledních měsících narůstá s tím, jak zafungoval srovnáva... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Německo čekají předčasné volby již v únoru. A novou vládu mizerná ekonomika Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od americké ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko