7 dní s korunou: Koruna má za sebou úspěšný týden

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Česká měna oproti euru za uplynulý týden posílila o 25 haléřů, tedy téměř 1 %, a momentálně se obchoduje jen lehce nad úrovní 26,60 EUR/CZK, což je nejsilnější hodnota od dubna loňského roku. Vzhledem k tomu, že velice podobným vývojem si prošly i měny okolních států, lze se domnívat, že na korunu působily spíše vnější nežli domácí vlivy. 

Již úterní data o evropské inflaci, která hodnotou 1,2 % o desetinu procentního bodu zaostala za očekáváním, naznačila, že čtvrteční zasedání Evropské centrální banky se neponese v jestřábím duchu. To potvrdil prezident ECB Draghi, který na následné tiskové konferenci nejen oznámil zachování stávající rekordně nízké základní úrokové sazby, ale zároveň posunul horizont jejího případného zvýšení o dalšího půl roku, tedy do druhé poloviny roku 2020. Též oznámil pokračování programu nákupu aktiv a zvýšení sazeb programu TLTRO III o 10 bazických bodů. 

Došlo i k úpravě prognózy ECB na hospodářský růst a inflaci v eurozóně, a to v obou případech o desetinu procentního bodu směrem nahoru pro rok letošní a dolů pro příští. Pro českou korunu pak celkové vyznění nových informací znamenalo mírné posílení. 

O část svých zisků ovšem přišla hned druhý den – páteční zklamání v podobě dat o německé průmyslové produkci spolu s razantní negativní revizí odhadu růstu německé ekonomiky poslaly měny zemí, které svou prosperitu významně opírají právě o obchod s Německem, do ztrát.

Ani ty ovšem neměly dlouhého trvání, když jen o pár hodin později do soutěže o největší zklamání dne vstoupily Spojené státy s daty o tvorbě nových pracovních míst, kterých v květnu vzniklo o plných 100 tisíc méně, než se čekalo. Následný útěk z dolaru prospěl české měně ještě více nežli euru a dosáhla tak až na hodnoty, kterých se drží dnes. 

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

Datum vytvoření: Pondělí, 10. Červen 2019

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Česká ekonomika si (zatím) udržela tempo

První odhad růstu české ekonomiky za druhé čtvrtletí naznačuje, že si tuzemské hospodářství...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Italská koaliční krize a německé HDP rozhodnou o náladě v Evropě

Jako by nejistoty na trzích nebylo málo, a tak ke konci týdne přišel nový zásah z Itálie. Liga...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance