Přejít k hlavnímu obsahu
Finanční správa pracuje s velkým množstvím dat a informací různého druhu
Tvrdí Simona Hornochová, generální ředitelka finanční správy ČR. „Základ efektivní správy daní, tedy stanovení daní ve správné výši a následně zajištění jejich reálné úhrady nebo detekce daňových podvodů a snah o odčerpávání prostředků z českého státního rozpočtu, spatřujeme v kvalitní analytické práci.
Simona Hornochová

Jak bojuje vlastně Finanční úřad proti šedé ekonomice? Jak šedá ekonomika ovlivňuje výběr daní? A jak významná je analýza dat? Právě o těchto tématech jsme diskutovali se Simonou Hornochovou v novém čísle Bankovnictví.

Podíl šedé ekonomiky v Česku od zrušení EET mírně stoupl. Je za tím pouze zrušení EET, nebo také další faktory? Jaký vliv měla vlastně EET na šedou ekonomiku a plánujete podobná opatření?

Je třeba si uvědomit, že EET byla zavedena jen ve dvou dílčích sektorech, a navíc v důsledku nálezu Ústavního soudu v omezeném rozsahu pouze na hotovostní platby, nikoli na platby kartou. To významně omezilo analytický potenciál tohoto nástroje v době jeho fungování, a tedy jeho efektivitu. I kdyby dotčené sektory přistoupily po zrušení EET k masivnímu zatajování tržeb, s ohledem na předpokládaný celkový efekt tohoto nástroje by vliv na objem šedé ekonomiky byl patrně jen zlomkový. Důvody lze spatřovat spíše v následcích nedávné energetické krize, vysoké inflace nebo probíhajícího konfliktu na Ukrajině, které ovlivnily chování ekonomických subjektů.

Jaké nástroje a postupy využívá finanční správa k identifikaci a kontrole subjektů působících v šedé ekonomice? A jaká je vůbec dlouhodobá strategie GFŘ (Generální finanční ředitelství) v oblasti boje proti šedé ekonomice?

Finanční správa pracuje s velkým množstvím dat a informací různého druhu z řady různých zdrojů, které využívá ke své analytické činnosti. Základ efektivní správy daní, tedy stanovení daní ve správné výši a následně zajištění jejich reálné úhrady nebo detekce daňových podvodů a snah o odčerpávání prostředků z českého státního rozpočtu, spatřujeme v kvalitní analytické práci. Dlouhodobě pracujeme na budování moderních analytických nástrojů a modelů, abychom byli schopni detekovat anomálie či nestandardní chování daňových subjektů pohybujících se v pásmu šedé ekonomiky, ať už v meziročním srovnání nebo v konkurenčním prostředí daného sektoru. Analytické výstupy pak správci daně ověřují cílenými kontrolami. Cílem finanční správy tedy nejsou plošná opatření v jednotlivých segmentech nebo namátkové kontroly, ale zefektivňování vlastních analytických a kontrolních procesů.

Datum vytvoření: 15/12/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Tři důvody za březnovým ponecháním cyklické kapitálové rezervy na 1,25 procenta Ze březnového záznamu za jejím ponecháním na 1,25 % stojí převážně tři důvody:&n... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Německo schválilo historický fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku Součástí fiskálního balíčků jsou tři hlavní opatření. Za prvé, investice v rozsa... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
Smíšené inflační signály z výroby V průmyslu ceny meziměsíčně i meziročně poklesly o 0,1 %, ale mluvit o deflaci j... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek