Oproti listopadu nejvíce podražila zelenina, zejména pak ceny brambor, které vzrostly o 29,7 %. Naopak ceny pohonných hmot podle očekávání poklesly o 3,6 %. Obdobně jako v posledních měsících byly však největším tahounem inflace ceny bydlení a energií. Jádrové inflace opět meziročně mírně zrychlila na 2,6 % a je tak nejvyšší od listopadu 2017.
Po dnešním výsledku se inflace pohybuje na dvouprocentním cíli centrální banky nebo nad ním již osmý měsíc v řadě. Průměrná inflace tak v roce 2018 dosáhla 2,1 %. Centrální banka však ve své listopadové prognóze očekávala o pět desetin rychlejší tempo. Nicméně jádrová inflace naopak roste a například ceny služeb vzrostly v prosinci meziročně o 3,4 %. Ve spojení se slabší korunou tak podle našeho názoru potřeba zvyšovat úrokové sazby přetrvává. Trh si však současné zpomalení inflace vykládá jako důvod zastavení zvyšování úrokových sazeb ČNB, což se projevilo zploštěním výnosové křivky výnosů státních dluhopisů. Podle našeho názoru však zvyšování sazeb bude pokračovat, a to hned na nejbližším zasedání bankovní rady v únoru. Naše očekávání potvrzuje v posledním rozhovoru i guvernér J. Rusnok a obdobně hovoří i záznam z prosincového jednání bankovní rady.
Začátkem příštího roku by měly spotřebitelské ceny strmě vzrůst opět ke 2,5 %. Zdražování bude pohánět rekordní růst mezd, a hlavně dramatický nárůst cen energií na globálních trzích, které se propisují do cen domácností zejména na přelomu roku při přeceňování tarifů dodavatelských společností. Zároveň také byla navýšena regulovaná složka některých energií s platností od ledna tohoto roku. V průměru by tak v tomto roce měly vzrůst spotřebitelské ceny o 2,6 %.
Zdroj: Raiffeisenbank