

Trh zažívá nabídkový šok. Počet uchazečů na jedno volné místo klesá od loňského léta jak na kvalifikovaných, tak i méně kvalifikovaných pozicích. Nedostatek pracovní síly nutí firmy zvyšovat mzdu. Pracovní místa se v minulých letech velmi dobře dařilo zaplňovat lidmi, kteří přicházeli do Británie z jiných zemích. Jejich počet však od oznámení Brexitu klesá. Největší rozdíl je vidět na statistice občanů z EU, kteří by přišli do Spojeného království za prací. Podle oficiální statistik se číslo snížilo na nejnižší úroveň od roku 2013. V roce 2017 přišlo do Británie z EU kolem 100 000 lidí.
Ve výsledcích průzkumů více než polovina britských společností uvedla, že v reakci na náborové problémy zvýšily nástupní platy. Výzva najít nové pracovníky je především u společností, které se historicky spoléhaly na pracovníky mimo britský trh. Ty jsou kvůli Brexitu ohroženy, jelikož se dají očekávat změny pravidel pro přistěhovalce po odchodu Británie z EU. Zaměstnavatelé musejí tedy kromě atraktivního platu nabídnout i další výhody.
Mluvčí vlády uvedl: „Občané EU významně přispívají k našemu hospodářství a od zahájení procesu Brexitu bylo jasné, že chceme, aby tito občané a jejich rodiny ve Velké Británii zůstali. Po opuštění EU bude Spojené království nadále otevřenou zemí, jakou byla vždycky. Zavedeme imigrační systém, který zajistí kontrolu nad tím, kdo přijde do Velké Británie." K oficiálnímu odchodu z EU by mělo dojít na jaře příštího roku.
Zdroj: theguardian.com



