Řešení daňového podvodu UBS startuje ve Francie

Švýcarský bankovní gigant UBS a jeho manažeři jsou ve Francii, kde čelí obvinění z daňových podvodů, praní špinavých peněz a provozování účtů nelegálním klientům. Po skandálu Danske Bank se tak jedná o další evropskou banku v problémech.

Francouzská jednotka a šest vrcholových manažerů UBS bylo v pondělí v Paříži obviněno z pomoci bohatým klientům ukrýt hotovost v zahraničí a vyhnout se daním ve Francii. Zaměstnanci banky údajně oslovovali francouzské klienty – od bohatých podnikatelů až po sportovní hvězdy – na recepcích, golfových a tenisových turnajích nebo koncertech je přesvědčovali, aby skryli své peníze ve Švýcarsku. Pokud by se obvinění potvrdilo, mohla by curyšská instituce čelit pokutě ve výši až 5 miliard eur.

Soudní proces přichází po letech vyšetřování a jednání s francouzskými úřady. Během šetření UBS odmítla dohodu o vypořádání ve výši 1,1 miliardy eur. UBS, která je největší bankovní institucí ve Švýcarsku, se hodlá postavit před soud. "Po více než šesti letech soudních řízení budeme konečně mít příležitost reagovat na často neopodstatněná obvinění," uvedla banka.

UBS čelila případům podvodů v posledních letech hned v několika zemích. Belgie rovněž obvinila banku z organizovaných daňových podvodů. Americkým, britským a švýcarským regulačním orgánům uhradila pokuty za údajnou manipulaci s úrokovými sazbami. V roce 2014 zaplatila v Německu pokutu ve výši 300 milionů eur.

Francouzská národní jednotka finančních trestných činů odhaduje, že nejméně 9,76 miliardy EUR nebylo oznámeno francouzským daňovým orgánům. Pro praní špinavých peněz umožňuje francouzský právní řád soudům vymáhat pokuty až na polovinu vyprané částky. Proces bude trvat šest týdnů až do 15. listopadu.

Francouzský daňový případ je jedním ze dvou velkých právních otázek, které stále visí nad UBS. Banka je mezi několika velkými finančními institucemi, které dosud neurovnaly spory v USA ohledně prodeje toxických hypotečních cenných papírů v letech před finanční krizí.

Zdroj: DW.com

Datum vytvoření: Čtvrtek, 11. Říjen 2018

Dovolená v Turecku za hubičku, aneb lira opět na tapetě

Silný dolar versus slabší měny v emerging markets - tato čas od času se opakující konstelace...

Jan Čermák
Analytik a ekonom ČSOB

Akcie mají našlápnuto k nejsilnějšímu startu roku za 30 let

Tento týden bude v řadě zejména evropských zemí stále ve znamení Velikonoc. I tak dění na trzích...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

Zatímco minulý rok končila ropa ve volném pádu, od počátku roku 2019 si připsala již slušných 30...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB