Přejít k hlavnímu obsahu
Potřebný základ na hypotéku má naspořeno 6 z 10 Čechů
Téměř polovina oslovených, kteří plánují pořídit vlastní bydlení, je chce financovat pomocí hypotéky, jak vyplynulo z aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot. Z nich má potřebný podíl vlastních zdrojů naspořeno 58 procent respondentů, další třetina plánuje využít finance ze stavebního spoření.

Více než 8 z 10 Čechů preferuje bydlení ve vlastním. Polovina (48,8 %) z těch, kteří plánují pořízení vlastního bytu či domu, ho chce financovat hypotékou. A to navzdory rekordním cenám nemovitostí a přísnějším podmínkám pro získání úvěru na bydlení. Hypotéka je navíc ve většině českých regionů finančně výhodnější než nájemní bydlení, jak ukazuje nový projekt od Wüstenrotu Srovnávač bydlení.

„Ceny nemovitostí jsou na svých desetiletých maximech a i přes určité ochlazení realitního trhu se výrazně snižovat nebudou. Otázku, zda se zavázat k úvěru na nemovitost v řádech milionů korun, řeší stále více zájemců o bydlení. Z obav, že takový finanční závazek neunesou, hledají pak někteří z nich nájemní bydlení,“ říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot a pokračuje: „Podívali jsme se na situaci komplexně a porovnali měsíční náklady na nájemní bydlení s náklady na hypotéku v jednotlivých regionech. Ve většině z nich vychází hypotéka vítězně.“

Důležité rozhodnutí

Téměř 6 z 10 lidí, kteří zvažují financování nemovitosti hypotékou, použije jako potřebný základ pro její získání peníze z vlastních úspor, častěji pak starší generace, kde ve věku 45+ má vlastní prostředky k dispozici 7 z 10 dotázaných. Naopak, mladší skupina do 35 let plánuje častěji využít prostředky ze stavebního spoření (až 35 %).

„Se zpřísněním podmínek pro hypotéky ze strany České národní banky je a bude klíčové mít dostatečný finanční základ. To znamená začít se spořením co nejdříve, a to v době, kdy ještě o budoucím bydlení ani nepřemýšlíte. Vytvořit čtvrtmilionový základ pro koupi bytu za 2,5 milionu přeci jen vyžaduje nějaký čas a spořicí úsilí. Konkrétně, pokud budete chtít tuto částku získat za 10 let, musíte odkládat zhruba 2 100 korun měsíčně. Vhodným finančním produktem se tak může stát stavební spoření, které lze založit už pro děti a kde zároveň získáte zajímavé zhodnocení plus státní podporu,“ doplňuje Holub.

Jedna země, rozdílné pohledy

Průzkum ukázal, že hypoteční úvěr jako produkt preferuje především mladší generace, častěji také lidé z Prahy (58 %) oproti Čechům (50 %) a Moravanům (43 %) a respondenti s vysokoškolským vzděláním, kteří mají pravděpodobně měsíčně vyšší disponibilní částky (60 % vysokoškoláci vs. 38 % vyučení a se základním vzděláním). Rozdíly lze sledovat i mezi jednotlivými regiony, zatímco v Královehradeckém a Zlínském kraji se cestou hypotečního úvěru hodlá vydat 7 z 10 dotázaných, v Olomouckém kraji plánuje sáhnout po hypotéce jen necelá čtvrtina respondentů.

Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v dubnu 2019, na vzorku 1 050 Čechů ve věku 18–65 let.

 

Datum vytvoření: 22/07/2019

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek