Přejít k hlavnímu obsahu
Německá pokladna vykazuje rekordní přebytky
Šetření je považováno za německou ctnost a obzvláště v době recese úspory našich západních sousedů narůstají rychlým tempem. Velký nárůst úspor na osobních, místních, státních a dalších účtech může přinést problémy.

Německá ekonomika pokračuje v posilování, i přes obavy, jak by globální obchodní konflikty mohly ovlivnit evropské trhy. Destatis, hlavní statistická kancelář země, zveřejnila v pátek údaje, z nichž vyplývá, že v první polovině roku 2018 došlo k dalšímu šestiměsíčnímu rekordnímu přebytku rozpočtu, který dosáhl 48,1 miliardy eur. Přebytek se meziročně zvýšil o 18,3 miliardy eur. Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí roku 2018 rychleji než v prvním. Dostala se na 0,5 procenta z 0,3 v prvním čtvrtletí. Příznivý vývoj v oblasti zaměstnanosti a obchodu, stejně jako mírná politika výdajů přispěly k přebytku, který činil 2,9 % německého hrubého domácího produktu, uvedl Destatis při zveřejnění údajů.

Německo v posledních letech neustále zaznamenává obrovské rozpočtové přebytky. Začátkem tohoto týdne zveřejnil mnichovský Institut pro ekonomický výzkum zprávu, která ukázala, že Německo nejspíše zaznamená v letošní roce obchodní přebytek ve výši 264 miliard eur, což je nejvíce v Evropě. Vývozní obchod je hlavním faktorem německého přebytku, který činí více než 200 miliard eur.

Nejnovější údaje jsou v konečném důsledku pozitivními zprávami o blahobytu německé. Ovšem je nepravděpodobné, že budou nadšeně sdíleny po celém světě. Německo bývá pravidelně kritizováno za zveřejňování obrovských přebytků, zatímco zaostává za srovnatelnými zeměmi v investicích, a to především pokud jde o armádu.

Kromě přebytku se zdá, že vyšší než očekávaná míra růstu ve druhém čtvrtletí naznačuje, že německá ekonomika je dobře připravena na to, aby mohla čelit jakýmkoli překážkám, které se dostávají na pořad dne v důsledku celosvětového obchodního napětí.

Zdroj: dw.com

Datum vytvoření: 27/08/2018

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte