Přejít k hlavnímu obsahu
Jsme tady pro všechny, kdo chtějí spolehlivé, inovativní služby za férovou cenu
Máme silného akcionáře a operujeme jako univerzální a nezávislý procesor. V době, kdy Global Payments převzal MUZO, jsme na našich systémech ročně zpracovali 150 milionů transakcí. Takové množství dnes zpracujeme zhruba za měsíc.
miroslav crha foto

Jak Global Payments Europe vnímá vývoj na našem kartovém trhu? Co považuje za hlavní milníky a kde vidí příležitosti? Jaký přínos měla fúze s T-SYS? Na tyto a další otázky, jsme se zeptali Miroslava Crhy, generálního ředitele Global Payments Europe (GPE).

Od roku 1991 GPE a jeho předchůdce MUZO zavedly na český trh řadu inovací. Které z nich považujete za nejdůležitější?

V první dekádě své existence naše společnost výrazně přispěla k vybudování celého ekosystému platebních karet v Česku. Vybudovali jsme systém pro autorizaci transakcí v bankomatech a u obchodníků, postavili vlastní systém pro správu platebních karet, clearing platebních transakcí na kartových asociace a jejich následný settlement, budovali robustní datová centra, provoz personalizace platebních karet a pomohli bankám vybudovat síť bankomatů a platebních terminálů. Tato moderní platební infrastruktura vytvořila základ pro rozvoj celého odvětví v Česku a následné inovace, které jsme dodávali našim zákazníkům po roce 2000 a dodáváme stále.

Významným předělem pro celé odvětví bylo zavedení čipových platebních karet s EMV standardem. Tento projekt jsme započali v České republice už v roce 2003 a byli jsme tak mezi prvními v Evropě i celosvětově. Současně jsme tím dali silné základy pro další významnou inovaci, a to představení bezkontaktních platebních karet (2010) a první bezkontaktní platbu provedenou mobilním telefonem (2011). Bezkontaktní placení získalo u nás velkou popularitu a v letech 2017–2019 byla Česká republika na 1. místě na světě v podílu bezkontaktních plateb na celkovém počtu plateb provedených platebními kartami. Využití platebních karet se rozšířilo i na platby v nízké nominální hodnotě a do sektorů, kde dříve nebylo populární (služby, doprava, kulturní akce atd.).

Za velmi významnou inovaci pro svět kartových plateb považuji také rozvoj e-commerce. První platbu kartou na internetu jsme zprocesovali už v roce 1996 a v roce 2005 jsme pak představili moderní platební bránu GP webpay. Ta je stále rozvíjena a drží si silnou pozici na trhu.

Ve třetí dekádě své existence vybudovala naše společnost také robustní a moderní řešení pro acquirery, na kterém jsou v současné době obsluhováni obchodníci nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Rakousku.

Z inovací z posledních let bych zmínil podporu GooglePay a ApplePay na našich systémech, vývoj SW pro POS terminály na Android platformě a přípravu náhrady platebních terminálů mobilním telefonem. V tomto případě jde o inovaci natolik aktuální, že se pro ni dokonce ještě neustálil název – nejčastěji se používá označení Soft- POS nebo Tap on Phone. V souvislosti s požadavky aktuálně platné evropské platební směrnice, tzv. PSD2, dodáváme našim zákazníkům velmi moderní řešení pro silnou autentifikaci transakcí jak na straně acquiringu (tzv. 3 DES řešení), tak na straně issuingu (tzv. ACS řešení).

Jak hodnotíte český a slovenský trh platebních karet ve srovnání s dalšími státy EU, kde GPE poskytuje své služby?

Oba trhy jsou vyspělé, moderní a je na nich velká konkurence. Což je pro jejich rozvoj a služby poskytované zákazníkům určitě velmi dobře.

Rozvoj platebních karet začínal na našich trzích až poměrně pozdě, po roce 1990, ale byl od svého počátku vybudován jako moderní digitální platební systém. Česko i Slovensko fungovaly v uplynulých dekádách často jako laboratoře inovací podporovaných kartovými asociacemi. To nám pomohlo dosáhnout toho, o čem jsem se už zmínil – být první nebo mezi prvními na světě v představení některých platebních inovací a technologií. Díky tomu jsme z hlediska technologické vyspělosti předběhli i některé země, kde má placení kartami delší historii a větší penetraci. Výraznou odlišnost trhů v Česku a na Slovensku v našem průmyslu však vidím i v tom, že jsme ojedinělým ostrůvkem v Evropě, který nemá vlastní lokální platební schéma. Také využívání tzv. alternativních platebních metod je u nás, ve srovnání s některými okolními zeměmi, velmi nízké. Zde vidím velkou příležitost, na kterou se chceme s našimi partnery a zákazníky do budoucna více zaměřit.

MUZO provozovalo do roku 2003 pro české a slovenské banky tuzemský clearing platebních karet. Ten nyní provádějí globální schémata. Není zde prostor pro obnovení této služby?

Nemyslím si, že by to byla realistická ambice. Tuzemský clearing v podobě, ve které v Česku fungoval v poslední dekádě minulého století, už asi není možné vrátit z mnoha regulatorních, obchodněpolitických i technologických důvodů. Patřím však k těm, kdo jsou přesvědčeni, že současná role globálních schémat na našem trhu je příliš dominantní a ve finále nevýhodná pro koncové zákazníky. Určitě zde existuje prostor pro vybudování silného domácího schématu, které bude založené na nových technologiích pro iniciaci a akceptaci plateb a na tzv. open banking. GPE je, jako silný a zkušený platební procesor, připraveno se v tom angažovat a nabídnout své know-how a technologie. Taková iniciativa by podle mého názoru dávala velký smysl, mimo jiné proto, že v nejbližších letech Česko nebude součástí Evropské měnové unie.

V loňském roce byl na evropské úrovni nastartován významný projekt, tzv. Evropská platební iniciativa (EPI), která si dává za cíl vytvořit silnou evropskou alternativu globálním schématům. Jeho dotažení do reálného platebního systému je podle mého názoru otázka více než 5 let a pravděpodobně bude, minimálně na začátku, založen na zpracování transakcí ve společné evropské měně. Věřím, že v Česku můžeme vybudovat domácí platební schéma dříve. A můžeme ho připravit tak, aby jednou mohlo s EPI splynout.

„Payments Sector“ prochází obdobím největších změn ve své historii. Jaké vidíte největší příležitosti a hrozby pro zákazníky GPE?

Vidím více příležitostí než hrozeb. Ti, kdo platí, chtějí zaplatit co nejpohodlněji, rychle a bezpečně. Ti, kdo platby akceptují, chtějí, aby je to stálo co nejméně. Zdá se mi, že technologie dospěly natolik, že zájmy obou dovolují efektivně propojit. Budoucnost vidím ve využití mobilních zařízení na obou stranách platebního světa – při iniciaci i akceptaci plateb – a také ve využití principů open banking a možností Instant Payment technologie. Pokud bude obojí správně nastaveno, může dojít k výraznému snížení nákladů na realizaci digitálních retailových plateb a tím i jejich dalšímu rozšíření. Sice nevěřím, že platby v hotovosti v dohledné době zaniknou, jak to předvídají někteří vizionáři, ale výrazné zvýšení podílu digitálních plateb na celkovém množství plateb je více než realistické. A hrozby? Riziko vidím zejména v případné špatné exekuci této příležitosti.

Co přineslo společnosti MUZO její zapojení do struktury celosvětové korporace Global Payments?

Začnu tím, že zmíním nové jméno – od roku 2005 se jmenujeme Global Payments Europe – více ale používáme zkratku GPE. Získání strategického investora z oboru nám přineslo zejména možnost nabízet naše služby v zahraničí a sdílet náklady na rozvoj nových technologií. Náš hlavní byznys – processing platebních transakcí – je typickým příkladem služby, která se řídí principem Economy of scale. A i díky naší příslušnosti k velké nadnárodní korporaci náš scale neustále roste. V současné době využívají zákazníci služby a produkty GPE celkově v 15 zemích – převážně v Evropě, ale také v Asii a vloni jsme poprvé „zapíchli naši vlajku“ i v Africe.

V době, kdy Global Payments koupil od Komerční banky a dalších místních bank společnost MUZO, jsme na našich systémech zpracovali ročně cca 150 milionů transakcí. Takové množství dnes zpracujeme zhruba za měsíc. V loňském roce jsme zprocesovali více než 1,6 miliardy transakcí. A kdyby nebyl covid a jím vyvolaná omezení, pravděpodobně bychom atakovali hranici 2 miliard zpracovaných transakcí.

GPE je velkým platebním procesorem a platební institucí licencovanou Českou národní bankou s pasportem do všech zemí EU. V rámci korporace Global Payments si GPE vybudoval takovou pozici, že mu vedení korporace svěřilo odpovědnost za velký, celoevropský e-commerce business.

A ještě jednu věc musím zdůraznit. Global Payments považuje Českou republiku za důležité místo pro svou expanzi do Evropy. MUZO koupil proto, aby ho rozvíjel. To umožnilo GPE zůstat procesorem, který nabízí komplexní portfolio služeb jak na straně issuingu, tak na straně acquiringu. Máme silného akcionáře a operujeme jako univerzální a nezávislý procesor. Jsme tady pro všechny, kteří chtějí spolehlivé inovativní služby za férovou cenu.

V roce 2019 Global Payments oznámil fúzi s T-SYS. Jaký to mělo přínos pro vaše zákazníky?

Jedním slovem velký. Díky tomu, že T-SYS se stal jednou ze společností Global Payments, jsme získali možnost nabízet našim zákazníkům jedno z nejlepších řešení pro issuing (vydávání platebních karet a související služby a produkty) na světě. To řešení se jmenuje PRIME. Spojení tohoto moderního řešení s lokální podporou GPE tak dává českým a slovenským bankám možnost rozvíjet své služby a udržet si pozici předních inovátorů v oblasti platebních karet v Evropě i na světě. 

Datum vytvoření: 19/02/2021

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek