Zahraniční host Sony Kapoor, expert na ekonomiku a její rozvoj a ředitel mezinárodního think tanku Re-Define, pak promluvil o důležitosti diverzifikace rizik a vhodné alokaci kapitálu, jež mohou pomoci dostat se z dlouhodobého období stagnace. Slavnostní akce se konala ve čtvrtek 2. 3. 2017 pod záštitou guvernéra ČNB, Jiřího Rusnoka, a již tradičně se jí zúčastnilo na 200 osobností českého finančního trhu.
„Mnozí dnes vzhlížejí k ukončení našeho kurzového závazku jako k nějaké téměř až fatální události, po které přijde jakési ‚vysvobození‘. Nepopírám, že tento manévr bude pro ČNB a její důvěryhodnost velmi důležitý. Chtěl bych však upozornit, že s řízeným plováním kurzu budou spojeny nejistoty, kterým jsme v posledních více než třech letech již začali pomalu odvykat. Nevylučuji, že se mnoha ekonomickým subjektům bude možná po nebývalé kurzové stabilitě i stýskat,“ uvedl guvernér ČNB, Jiří Rusnok.
Sony Kapoor, jenž patří mezi nejvlivnější ekonomy a odborníky na finance a rozvoj, prostřednictvím think tanku Re-Define radí investorům, centrálním bankám a dalším národním i mezinárodním složkám v oblastech hospodářské a finanční politiky. Zároveň jako CEO společnosti Court Jesters Consulting radí několika předním světovým investorům v otázkách dlouhodobých investičních strategií. Ve svém příspěvku se věnoval otázkám rozdělování rizik a vhodné alokaci kapitálu, jež mohou pomoci dostat se z dlouhodobého období stagnace. Současně upozornil na nutnost lepšího pochopení zemí mimo OECD a navýšení kapacit v oblasti finančního zprostředkování, které by mohlo vést k posílení globální ekonomiky.
Stejně jako v předchozích ročnících, i letos byl součástí večera také průzkum, který pravidelně provádí společnost Donath Business & Media ve spolupráci s poradenskou společností Herzmann. V letošním roce byl výzkum zaměřen na hodnocení ekonomických přínosů české vlády a především na očekávané dopady ukončení kurzového závazku ČNB. „Odborná veřejnost očekává, že ukončení intervenčního režimu ČNB povede k bezprostřednímu posílení kurzu koruny, a to možná i o více než 5 %. Pak by se však situace měla uklidnit a v horizontu jednoho roku by mělo podle většiny respondentů být posílení spíše mírné, takže ČNB by už neměla mít důvod dále proti koruně intervenovat,“ okomentoval výsledky průzkumu Jan Herzmann ze společnosti Herzmann s.r.o.