Přejít k hlavnímu obsahu
Euroizace české ekonomiky se řešila v novém Bankastu
Do posledního dílu Bankastu přijali pozvání Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace a CEO Essoxu a Tomáš Prouza, ekonom a viceprezident Hospodářské komory ČR. Tématem bylo podnikatelské prostředí u nás a také euroizace české ekonomiky.
Bankast

Tomáš Prouza je dlouhodobým zastáncem zavedení eura v ČR. Na úvod rozhovoru řekl, že je u firem možné pozorovat přirozené zajišťování otevřených pozic. Také ale upozornil na jeden s tím související problém. „Často si to mohou dovolit velké firmy a ty přenáší riziko na své subdodavatele, kteří často nerozumí tomu, jaké riziko nesou. Automobilka platí za dodávku brzdových destiček v eurech, zatímco český subdodavatel platí mzdy v korunách, nakupuje materiál v korunách, nájmy platí v korunách a zároveň velmi často ten subdodavatel nemá ani dostatečně velkou marži. Tyto menší firmy ke kurzovému riziku přistupují tak, že doufají, že se toho moc nestane,“ dodává.

Dále se rozebíralo financování společností v eurech. Jana Hanušová přitakává, že zájem o eurové financování v rámci České leasingové a finanční asociace stoupá. „Česká ekonomika je proexportní otevřená ekonomika. To znamená je tady řada firem, které standardně působí na evropském trhu, mají příjmy a výdaje v eurech. Tam se to eurové financování nabízí a je stále ještě výrazně levnější než financování v korunách,“ komentuje Jana Hanušová.

Debata se následně stočila na riziko, které se přenáší na subdodavatele. Podle Tomáše Prouzy české firmy nečelí zásadním zhoršování rizikovosti. Mluví zde především o firmách s minimálními maržemi, které dokážou uhradit náklady, ale už nemají peníze na inovace. Navíc v současném inflačním prostředí je velký tlak na zvyšování mezd, a tak společnosti musejí někde šetřit.

Řeč přišla i na to, jak umělé oslabení koruny od ČNB ovlivnilo exportéry dlouhodobě, a to až do dneška.

Co brání rozvoji české ekonomiky? Pozorují hosté ubývání investic nebo naopak firmy investují do udržitelných technologií? Je problémem rychlost nebo objem investic? A daří se v ČR snižovat byrokracii pro podnikatele?

Toto a mnoho dalšího si můžete poslechnout na Apple Podcasts nebo Spotify.

Datum vytvoření: 10/10/2023

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Česká „nároková“ ekonomika, aneb každý natahuje ruku Pondělní protesty zemědělců zase připomněly, jak mohutně jsou na dotacích závisl... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš